Arton Hoxha drejtor i QRTK-sė nė Gjilan nė mesin e laureatėve

Gjilan - MKRS-ja komunikon emrat e fituesve nė fushėn e trashėgimisė kulturore pėr vitin 2016. Ministria pėr Kulturė, Rini dhe Sport ka bėrė publike vendimin e Jurisė profesionale pėr dhėnien e Ēmimeve vjetore nė fushėn e trashėgimisė kulturore pėr vitin 2016, mbėshtetur nė Rregulloren Nr.09/2016. Nė mesin e laureatėve ėshtė edhe drejtori i QRTK tė Gjilanit, z. Arton Hoxha, i cili u shpall Menagjuesi mė i mirė i vitit 2016 dhe fitoi Ēmimin “Muhamet Shukriu”, vlera financiare e tė cilit ėshtė 2500 euro.
Arton Hoxha, ėshtė njė kuadėr i ri dhe i talentuar i Kosovės nė fushėn e arkitekturės, i diplomuar nė Universitetin e Tiranės – Fakulteti Politeknik ( 2005 ), i cili nga viti 2009 – 2017 menagjon suksesshėm Qendrėn Rajonale pėr Trashėgimi Kulturore nė Gjilan ( pjesė e MKRS-sė) si drejtor i saj, i zgjedhur dhe i rizgjedhur pėrmes njė konkursi publik.

Gjatė kėsaj periudhe tetėvjeēare, z. Arton Hoxha ka dėshmuar pjekuri profesionale dhe menagjeriale nė punė, si me stafin e QRKT, gjithashtu dhe me planifikimet vjetore tė punės dhe me projektet e kėsaj Qendreje, pėr tė cilėn lirisht mund tė themi se ėshtė mė e suksesshmja nė nivel tė Kosovės, nė kėtė fushė.

Ka dėshmuar vetėmohim dhe vullnet nė pėrmbushjen e synimeve programore dhe strategjike tė MKRS dhe, nė veēanti nė respektimin dhe zbatimin e ligjshmėrisė po, dhe nė planifikimet dhe pėrcaktimet e synimeve tė kėsaj Qendreje, gjithnjė nė pėrputhje me synimet e vetė MKRS-sė, pėr kėtė fushė.

Vetėm gjatė vitit 2016 ka udhėhequr dhe menagjuar suksesshėm projektet e planifikuara, si edhe viteve tjera, nė inventarizimin dhe pėrgatitjen e dosjeve pėr 50 objeketet e trashėgimisė kulturore tė Krahinės sė Anamoravės qė janė propozuar pėr Mbrojtje tė pėrhershme.

Ka planifikuar, udhėhequr dhe finalizuar botime me interes, siē ka qenė, TRASHĖGIMIA KULTURORE E RAJONIT TĖ GJILANIT, njė botim kapital nė fushėn e trashėgimisė dhe, i pari i kėtij lloji pėr kėtė pjesė tė Kosovės.

Ka mirėpritur ,ndihmuar dhe udhėhequr dhe botime nga trashėgimia kulturore Anamoravės, siē ishte botimi STINA E MESELEVE , me autor Sabit Rrustemin dhe LIRIKA POPULLORE E GOLLAKUT ( nė proces ).

Nė veēanti, ėshtė angazhuar dhe i ka udhėhequr tė gjitha punėt nė themelimin dhe zyrtarizimin e Muzeut tė Gjilanit, duke pėrgatitur dhe botuar me kėtė rast edhe KATALOGUN E MUZEUT TĖ GJILANIT, me tė gjitha eksponatet qė i kanė mbledhur, ruajtur dhe inventarizuar gjatė periudhės dhjetėvjeēare si QRTK.

Mbėshtetur nė kėtė, Juria profesionale nė pėrbėrje : Ukė Xhema, etnolog, Arben Hajdari, arkeolog, Florina Jerliu, arkitekte, Muhamet Mala, historian, dhe Lajde Kolgjeraj, kryetare e Ansamblit Etnokulturor “Katarina Josipi” ka bėrė zgjedhjen mė tė mire, duke vlerėsuar jo vetėm punėn dhe angazhimet e z. Arton Hoxhės por, edhe tė QRTK tė Gjilanit, fushėveprimtaria e sė cilės shtrihet nė 12 komuna tė Anamoravės si dhe tė Ferizajit, Shtimes e Shtėrpcės ka thėnė Sabit Rrustemi Zyrtar pėr promovim nė QRTK tė Gjilanit./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma