Mėsimi i shqipes nė diasporė, interes i pėrbashkėt

Ministri i Diasporės, Valon Murati tha se mėsimi i shqipes nuk ėshtė vetėm interes kombėtar, po edhe interes i nxėnėsve, sepse, me njohjen e saj, ata integrohen mė lehtė nė shoqėritė ku jetojnė.
Ministri i Diasporė, Valon Murati i falėnderoi mėsuesit, por edhe prindėrit e nxėnėsve shqiptarė qė po bėjnė tė pamundurėn pėr ta mbajtur gjallė gjuhėn shqipe nė Diasporė. Ai tha se mėsimi i shqipes nuk ėshtė vetėm interes kombėtar, po edhe interes i nxėnėsve, sepse, me njohjen e saj, ata mėsojnė njė gjuhė mė shumė dhe integrohen mė lehtė nė shoqėritė ku jetojnė, por nė tė ardhmen mund tė jenė edhe lidhje mes vendit ku jetojnė dhe atdheut.

Kėto komente Ministri Murati i bėri gjatė njė takimi qė zhvilloi me njė grup tė mėsuesve dhe tė prindėrve bashkė me 37 nxėnės tė mėsimit plotėsues nga Austria, tė qyteteve Vjenė, Grac, Linc, Wels dhe St.Polten.

Vizita e kėtyre nxėnėsve, sipas MeD-it, po realizohet nė kuadėr tė ekskursionitnė Kosovė e Shqipėri, organizuar nga Ministria e Diasporės, nė bashkėpunim me MASHT-in.

Ministri Murati, pasi u uroi mirėseardhje, i pėrgėzoi mėsuesit pėr punėn qė po bėjnė nė edukimin dhe nxėnien e mėsimit shqip. Ai foli edhe pėrrėndėsinė qė ka mėsimi i gjuhės shqipe.

“Ministria e Diasporės po bėn pėrpjekje qė bashkė me mėsues tė shkollave shqipe e prindėr tė organizojėvazhdimisht aktivitete me programe tė tilla, si ekskursione, kuizetė diturisė, kampe verore, qė t’ju mbajė sa mė afėr atdheut”, tha ndėr tė tjera ministri Murati.

Ai i ftoi nxėnėsit e mėsimit plotėsues qė tė bėhen pjesė e kampeve verore, e kuizeve tė diturisė, pėrmes tė cilave jo vetėm qė fitojnė njohuri pėr atdheun, po krijojnė edhe miqėsi tė reja me moshatarėt e tyre.

Ndėrkaq, nė emėr tė mėsuesve, Hazir Mehmeti, mėsues, njėherėsh kryetar i shoqatės “Naim Frashėri”, falėnderoi MeD-nė pėr gjithė punėn qė po bėn pėr diasporėn, nė veēanti pėr mėsimin plotėsues, si njė nga hallkat kryesore pėr ruajtjen e identitetit kombėtar.

Nė kėtė ekskursion njohės mėsimor, nxėnėsit shqiptarė nga diaspora do tė vizitojnė vende tė ndryshme nė Kosovė e Shqipėri, institucione tė ndryshme arsimore e monumente historike.

Gjatė vizitės nė atdhe, pėr nxėnėsit nga diaspora do tė organizohen aktivitete tė shumta, me tema tė ndryshme nė funksion tė edukimit, po edhe zhvillimit tė identitetit, me qėllim t’u forcohet edhe mė shumė ndjenja e dashurisė pėr atdheun.

Ekskursione tė tilla do tė organizohen edhe me grupe tė tjera nxėnėsish tė mėsimit plotėsues nga Kroacia, Greqia, Gjermania dhe Suedia.

http://www.albinfo.ch/mesimi-i-shqipes-ne-diaspore-interes-i-perbashket/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma