Kosova "eksportoi" mbi 30 miliardė euro

Ndonėse tashmė ėshtė bėrė njė vit qė kur ka hyrė nė fuqi Marrėveshja e Stabilizim Asocimit (MSA-ja), Qeveria e Isa Mustafės me politikat e saja ekonomike nuk po arrin dot qė ta zbusė deficitin tregtar me botėn. Sipas analistėve, kjo po ndodh ngase edhe mė tutje, pas MSA-sė, fuqia prodhuese nuk po mund tė rritet.
Deficiti tregtar, dėshmi e politikave tė dėshtuara qeveritare.

"Kėto para do tė investoheshin nė sektorė tė tjerė humanė, me efekte afatgjata. Ky trend nė bilancin tregtar tregon pėr fuqizimin e lobit tė importit dhe mungesėn e lobimit tė eksportit… Pėr tė pėrfituar diē nga MSA-ja, Kosova duhet tė fuqizojė kapacitetet konkurruese me reflektim nė rritjen e eksportit pėr konsumatorėt evropianė. Pėr tė ndodhur kjo kėrkohen politika ekonomike pėr promovimin e konkurrencės nė sektorė prodhues. Eksporti do tė ishte pėrgjigjja mė e mirė pėr situatėn aktuale zhvillimore tė Kosovės", theksoi eksperti i ekonomisė dhe ligjėruesi universitar, Muhamet Sadiku,raporton Gazeta Kosova Sot.

Ndonėse tashmė ėshtė bėrė njė vit qė kur ka hyrė nė fuqi Marrėveshja e Stabilizim Asocimit (MSA-ja), Qeveria e Isa Mustafės me politikat e saja ekonomike nuk po arrin dot qė ta zbusė deficitin tregtar me botėn.

Sipas analistėve, kjo po ndodh ngase edhe mė tutje, pas MSA-sė, fuqia prodhuese nuk po mund tė rritet.

Ndėrkaq, analistėt thonė se deficiti tregtar po ndodh ngase oligarkėve vendorė po u intereson vetėm importi i mallrave, ku e kanė hisen e vet tė pėrfitimit dhe jo zhvillimi i prodhimit, ku pėrfitimet vijnė shumė mė vonė. Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Hykmete Bajrami, nė njė debat tė organizuar nė fundjavėn e shkuar, u shpreh para medieve se shqetėsues mbetet vėllimi i bilancit negativ tregtar, ndėrsa pako e dytė fiskale tha se do tė vihet nė aprovim nė mbledhjen e radhės sė Qeverisė sė Kosovės.

Bajrami theksoi projektin me Bankėn Botėrore, i cili sipas saj do tė mundėsojė qė institucionet kosovare tė anėtarėsohen nė institucione ndėrkombėtare tė BE-sė, pėrmes sė cilės Kosova do tė mund tė ofrojė certifikimin e produkteve, certifikata tė cilat do tė njihen ndėrkombė- tarisht. "Pėrgatitja e strategjisė sė eksportit, subvencionimi i pagave nga ana e Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale dhe lirimet nga Dogana do tė ndihmojnė nė nxitjen e eksportit", ka thėnė ajo. Por deficiti tregtar i Kosovės kalon dy miliardėshin.

Rritja e konkurrueshmėrisė

Eksperti i ekonomisė dhe ligjėruesi universitar, Muhamet Sadiku, tha se problemi i pėrmirėsimit tė bilancit tregtar kėrkon politika ekonomike afatgjata. "Me kėtė problem Kosova pėrballet njė kohė tė gjatė". Ai tha se pėr tė rritur eksportin dhe substituar importin vėrshues duhet stimuluar sektorin prodhues nė disa fusha."Pėr Qeverinė kjo situatė me bilancin tregtar negativ gati se ėshtė e zakonshme. Nuk tregohen shqetėsime pėr pėrmirėsime",tha ai.

Sadiku shtoi se kjo ka bėrė qė importi tė ketė pjesėmarrje tė lartė nė BPV. "Kuptohet kjo situatė konsiderohet zyrtarisht e qetė. Por nė tė vėrtetė Kosova pėr tė mbuluar deficitin tregtar nė vit duhet tė paguajė rreth 2.3 miliardė euro. Nėse kjo llogaritet pėr 15 vite, Kosova ka paguar rreth 30 miliardė euro. Kėto para do tė investoheshin nė sektorė tė tjerė humanė, me efekte afatgjata. Ky trend nė bilancin tregtar tregon pėr fuqizimin e lobit tė importit dhe mungesėn e lobimit tė eksportit", ka sqaruar eksperti Sadiku. "Pėr tė pėrfituar diē nga MSA-ja, Kosova duhet tė fuqizojė kapacitetet konkurruese me reflektim nė rritjen e eksportit pėr konsumatorėt evropianė. Pėr tė ndodhur kjo kėrkohen politika ekonomike pėr promovimin e konkurrencės nė sektorė prodhues. Eksporti do tė ishte pėrgjigjja mė e mirė pėr situatėn aktuale zhvillimore tė Kosovės", theksoi ai./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma