Gjykata mė e lartė e Zvicrės vendos pėr pllakatin “Kosovarėt therin zviceranin”

Gjykata Federale do tė zhvillojė tė enjten njė seancė publike pėr tė gjykuar lidhur me tekstin e kontestuar, transmeton albinfo.ch. Lėndė e procesit tė pritshėm ėshtė: a mund tė konsiderohet afishja nė fjalė si tekst me pėrmbajtje diskriminimi nė bazė race.
Afishja e publikuar nė vitin 2011 nga SVP me tekstin tashmė tė famshėm “Kosovarėt therin zviceranin”, edhe pas afėr gjashtė vitesh vazhdon tė shqetėsojė shpirtrat nė Zvicėr.

Gjykata e Lartė e Kantonit tė Bernės e kishte shpallur atė tekst si diskriminues dhe i kishte dėnuar dy krerė tė SVP-sė me dėnime me gjobė, duke e shpallur tekstin, diskriminues ndaj kosovarėve, shkruan derbund.ch. Por, dy tė dėnuarit, Baltiser dhe Bär nuk janė pajtuar me vendimi, duke bėrė ankesė nė Gjykatėn Federale, qė ėshtė shkalla mė e lartė e gjyqėsisė nė Zvicėr. Kjo e fundit do tė zhvillojė tė enjten njė seancė publike pėr tė gjykuar lidhur me tekstin e kontestuar, transmeton albinfo.ch. Lėndė e procesit tė pritshėm ėshtė: a mund tė konsiderohet afishja nė fjalė si tekst me pėrmbajtje diskriminimi nė bazė race.

Pėr Gjykatėn e Lartė tė Bernės ēdo gjė ėshtė e qartė: afishja si e tėrė e identifikon etninė kosovare si tė barabartė me ushtruesit e dhunės, me ē`rast ėshtė bėrė njė reduktim i padenjė pėr dinjitetin njerėzor dhe shprehje me pėrmbajtje raciste diskriminuese. Ndėrsa sipas Baltisser dhe Bär nė afishe vetėm ėshtė shkruar pėr aktin e dhunės qė kishte ndodhur nė Interlaken nė gusht 2011. Siē dihet tashmė, njė shtetas i Kosovės i shoqėruar nga njė tjetėr person, pas njė zėnke kishte therur me thikė njė zviceran (i cili nuk kishte marrė plagė tė rėnda, v.j.), pėrcjell albinfo.ch Dhe, sipas tyre, ėshtė e qartė se me kėtė rast nuk ėshtė menduar pėr kosovarėt si tėrėsi.

Por cilėn mėnyrė tė leximit do ta zgjedhin si tė drejtė gjykatėsit e Gjykatės Federale? Gazeta shoshit argumentet pro dhe kundėr njėrit dhe interpretimit tjetėr. Ajo qė do tė vlerėsohet me vendimin qė do tė sjellė gjykata nė fjalė ėshtė se si kuptohet ky tekst nga vėshtruesi ose lexuesi mesatar, transmeton albinfo.ch Pra, vendimi duhet tė argumentojė nėse vėzhguesi mesatar e kupton atė sikur tė gjithė kosovarėt identifikohen si therės ose jo, thuhet veē tjerash nė artikull.

Sidoqoftė, mbetet tė pritet dita e enjte, 13 prill pėr tė kuptuar vendimin.

http://www.albinfo.ch/gjykata-me-e-larte-e-zvicres-vendos-per-pllakatin-kosovaret-therin-zviceranin/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma