Kadare pėr Nobelin: Ndoshta do ta fitoj mė vonė, nuk i dihet

Ismail Kadare shumė herė ėshtė nominuar pėr ēmimin mė tė rėndėsishėm nė letėrsinėbotėrore – Ēmimin Nobel, por asnjėherė s’e ka fituar atė. Ka shumė shkrimtarė tjerė, mė pak tė njohur se Kadare qė e kanė rrėmbyer kėtė ēmim, ndaj jo pak kush, sidomos nė trevat shqiptare, mendon se mbase Nobeli ėshtė i korruptuar, por kėshtu s’mendon edhe vet Kadare.
“Nuk mendoj se ēmimi Nobel ėshtė i korruptuar”, ka thėnė ai nė njė bashkėbisedim me lexues nė teatrin e Klan Kosovės.

“Flitet pėr kėtė ēmim shumė, ka gjithfarė lloj atributesh pėr tė, aq mė pak mua nuk mė pėrket tė gjykoj njė ēmim, nė tė cilin kam qenė vet i propozuar, tė cilin nuk e kam marrė dot, por shumica e atyre qė propozohen nuk e marrin”, ka pohuar Kadare.

“Sinqerisht, nuk mendoj se ėshtė i korruptuar. Atė njė njeri do ta marri nė botė – si do qė tė jetė do tė ketė tė pakėnaqur. Dhe unė e di qė edhe kėtu tek ne – mė duket sikur e kam thėnė edhe herė tė tjera – sikur mė bėjnė fajtor qė s’e kam marrė dot”.

Kadare tha se e vlerėson shumė vet ēmimin, por edhe zhurmėn qė bėhet rreth tij.

Sipas shkrimtarit, kjo gjė ėshtė e mirė pėr vet letėrsinė, porse edhe nėse s’e fiton kurrė kėtė ēmim, s’ka pse njė gjė e tillė tė shihet si shumė dramatike.

“Ndoshta do ta fitoj mė vonė, nuk i dihet, por unė nuk e marrė kėtė gjė dramatikisht. Pėrkundrazi, e quaj njė gjė shumė pozitive qė pėr fat tė mirėt tė letėrsisė ka disa javė – kur vjen koha e Nobelit – qė njerėzimi pėrqendrohet tek ky ēmim”.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma