Tigri grek i “Ligjit tė luftės”

Nga Rrustem Geci
Tigėr grek, tigėr helen, tigėr i sajuar i
murgjėve dhe i Ushtrisė fashiste greke
ti qė N. Zervėn e shndėrrove nė tigėr
dhe more guxim tė krijosh at“ kafshė
tė zezė, atė tigėr kundėr popullit ēam
ėshtė e pafalshme pėr tė gjitha kohėrat
Greqi, si guxove ta krijosh atė kafshė
vrasėse, at“ kafshė tė egėr, tė pashpirt
me at“sėrė Tigrash, tė Ushtrisė, dhe tė
murgjėve, ti nėnave ēame ua ēave
barkun, t“ua vrasėsh fėmijėt, burrat, dhe
shtėpitė ua dogje, ua more gjėnė e gjallė
Greqi, t“i bėre krim tė quajtur, gjenocid
dhe guxove tė krijosh atė kafshė tė zezė
at“kafshė tė egėr, kundėr popullit ēam
Tigėr i Parlamentit grek, dhe i Ushtrisė
Fashiste Greke, tigėr i murgjėve dhe i
kishave ortodokse greke, t“i bashkė me
mbretin tuaj, dhe dekretin e mbretit tuaj
sajuat “ Ligjin e luftės ” me Shqipėrinė,
dhe tė ashtuquajturin
“Ligj tė kufomave greke nė Shqipėri”
Greqi, ti po pėrqeshė zotin qė krijoi njeriun
dhe guxove t“i ngritėsh monument
kafshės, Zerva! Tigrit tė Gjenocidit grek
qė vrau dhe masakroi Ēamėt, pėr t“ia marr
tokėn, dhe vendose shtetrrethim. Greqi,
ku mbeti njerėzillėku yt, qytetaria jote
Greqi, ti kafshėn Zerva e nderove pėr merita
vrasjesh dhe krimesh ndaj fqiut ēamė
ore, s“di si ta urtėsoj fjalėn, para njė Greqie
aq mizore, aq ē“njerėzore, dhe aq tigėreshė!..
Greqi, sėrė tigrash anti-Shqipėtar, sėrė
tigrash anti-Ēamėri, sėrė tigrash anti
Arbėri e Poshtme, njih gjenocidin ndaj
Ēamėve tė Ēamėrisė, dhe liro 17 mijė e
5 qind kilometra tokė shqiptare, liro at“
pjesė tė Shqipėrisė sė Poshtme, Shqiptarėt
S“kemi si tė falim tokėn stėrgjyshore
Tokėn pellazgo -Ilire tė Epirit tė Ēamėrisė
Shqipėri, koha ėshtė tė ngrejmė zėrin
Nė Ēamėri, nė Shqipėrinė e Poshtme
Greqia dhe sėra e tigrave tė vazhdojnė tė
bėjė gjenocid, ta mbajnė nė shtetrrethim
popullin ēam, dhe Ēamėrisė ia mohon
origjinėn, shkollimin, dhe arsimin shqip
Dosja ēame ėshtė pranuar nė Den Hagė
pėr tė fajshmin, Tigėr Grek tė genocidit!..


Rrustem Geci - Bruksel, Dortmund, 2017

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma