Suedia hap shumė vende pune, kėto janė kushtet qė duhet t'i plotėsoni

Nė muajt e parė tė 2017-s, Bordi Suedez i Migracionit nė Suedi ka marrė rreth 8200 vendime pėr azilkėrkuesit, 49% e tė cilave janė pranuar. Azilkėrkuesit mė tė mėdhenj janė Afganistani, Siria dhe Iraku.
Nga Shqipėria rezultojnė tė jenė marrė 84 vendime, nga tė cilėt janė pranuar vetėm 2, njė pėrqindje shumė e vogėl nė raport me mesataren e aplikimeve.

Aleksandra Sefenstedt, avokate nė Kryqin e Kuq pranon se vendet e Ballkanit kanė njė nivel tė lartė refuzimi. “Suedia nuk ka njė listė tė vendeve tė sigurta, megjithatė shtetet ballkanike konsiderohen si tė tilla”, thotė ajo.

Nga Europa, kėrkesat nga Shqipėria dominojnė. Nė vitin 2015, kur kulmoi vala e emigracionit, nga Shqipėria nė Suedi kishte 2615 kėrkesa pėr azil, nė vendin e tetė pas Sirisė, Afganistanit, Irakut, Somalisė e shteteve tė tjera qė i ikin luftės e konflikteve. Menjėherė pas Shqipėrisė renditej Kosova, me rreth 1800 aplikime.

Mundėsia e aplikimit pėr punė

Ndėrsa ka pak shanse qė Suedia tė pranojė azilantė nga Shqipėria, mundėsia tjetėr ėshtė pėrmes aplikimit pėr punė. Instituti Suedez publikon nė faqen e tij, disa kėshilla tė dobishme qė do tė lehtėsojnė kėrkimin pėr punė dhe zhvendosjen nė Suedi.

Se si duhet tė aplikoni pėr njė punė nė Suedi varet nga industritė. Pėrgjithėsisht dėrgoni njė CV dhe njė letėr motivimi nė mėnyrė elektronike­kompania mė pas do tė pėrzgjedhė aplikantėt qė do tė intervistohen. CV duhet tė jetė njė deri nė dy faqe e gjatė dhe tė pėrfshijė njė pasqyrė tė pėrvojės sė punės tuaj, studime, arritjet apo ēmime, aftėsi tė veēanta dhe referencat. Nėse ju aplikoni pėr njė punė nė Suedi nga jashtė, intervista juaj e parė mund tė bėhet me anė tė telefonit ose video­konference (p.sh., Skype), ose mund tė ftoheni nė vend.

Gjatė intervistės, punėdhėnėsi duhet t’ju njoftojė se cila do tė jetė pjesa tjetėr e procesit tė rekrutimit. Nė varėsi tė fushės dhe llojin e pozicionit mund tė duhen disa intervista ose plotėsimi i njė testi. Pas intervistės tuaj, punėdhėnėsi do tė lidhet me ju pėr t’ju vėnė nė dijeni nėse jeni zgjedhur pėr kėtė punė. Pasi tė keni njė ofertė pune, hapat e ardhshėm do tė varen nga kombėsia. Pėrgjithėsisht qytetarėt nga vendet jashtė BE­sė kanė nevojė pėr njė leje pune pėr tė punuar nė Suedi. Qė tė kualifikoheni pėr njė letėr pune duhet tė merrni njė ofertė nga njė punėdhėnės suedez. Pėrgjithėsisht duhet tė aplikoni pėr leje pėrpara se tė hyni nė Suedi.

Agjencia e Migracionit e merr nė konsideratė aplikimin dhe ju informon pėr vendimin. Mė pas dorėzohen tė dhėnat pėr vizėn dhe lejen e qėndrimit. Suedia ka dhėnė rreth 13 mijė leje pune nė total pėr vitin 2015. Profesionet qė kėrkohen mė shumė dhe pėr tė cilat Agjencia e Migracionit ka dhėnė lejet e punėsimit janė specialistė, teknikė dhe profesione tė lidhura me tė, shėrbime, kujdes dhe shitje si dhe profesione menaxheriale etj. Pėr shqiptarėt, sipas tė dhėnave nga Agjencia Suedeze e Migracionit kanė dhėnė gjithsej 52 leje pune, kryesisht pėr punonjės shtėpie dhe staf restoranti. /Monitor

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma