Papunėsia nė Kosovė nė Komunėn e Gjilanit dhe atė tė Anamoraves

Nga Gzim Shala - Tė rinjtė e Kosovės ardhmėrinė e vet e shohin jashtė vendit, pėr shkak tė papunėsisė, e cila ėshtė mė e larta nė rajon, si dhe pėr shkak tė njė pasigurie ekonomike, sociale dhe politike qė mbretėron nė vend.
Siē dihet zyrtarisht papunėsia ėshtė diku rreth 30 pėr qind. Por tek moshat e reja, ėshtė mbi 55 pėr qind. Madje, mendoj qė kjo papunėsi ėshtė shumė mė e madhe se 55 pėr qind.

Por duke e ndryshuar metodologjinė e pėrllogaritjes sė papunėsisė dhe duke e bėrė qė tė duket qė brenda gjashtė viteve, papunėsia ėshtė ulur prej 45 nė 30 pėr qind, ne vetėm po e rrejmė veten me statistika, se kemi arritur ta ulim papunėsinė, e nė fakt nuk ka vende tė reja tė krijuara. Nėse do tė llogariteshin studentet. E mendoj se mbi 70 pėr qind e studenteve mė pėrpara do tė gjenin njė vend pune sa do t’i vazhdonin studimet, papunėsia tek grup moshat e reja do tė ishte mė e madhe se 55 pėr qind apo mbi 60 pėr qind, sepse diku 60 mijė student nuk llogariten si njerėz tė papunė.

Kėtė mundem te jua argumentoj edhe ditėn e sotme qe me datėn 09.04.2017 pėr 70 vend pune kanė marrė pjesė nė intervistė mbi 4000 veta, kėtu shumė ēart shihet se papunėsia nė Kosovė dhe nė komunėn e Gjilanit dhe tė Anamoraves qė unė vete jam i kėsaj ane.

Papunėsia ėshtė shumė e madhe siē e ceka edhe mė lartė nė komunėn e Gjilanit mos tė ishin kafiterit qė tė punėsoheshin dhe disa markete do tė ishte edhe mė e rėndė gjendja.

Qyteti i Gjilanit njihet si njė ndėr qytet qė kamerieret janė mė tė shkolluar me fakultete dhe me master. Sot qindra qytetar nga komuna e Gjilanit ishin duke hyr nė intervistė pėr tė gjetur njė vend pune nė qendrėn e paraburgimit nė Gjilan.

Kėrkojmė nga Kryeministri dhe Qeveria po ashtu edhe nga Qeverisja lokale qė tė punojnė mė shumė pėr tė gjetur mėnyrėn e thithjeve tė investitorėve tė huaj, dhe tė investojnė mė shumė nė bujqėsi dhe nė kėtė mėnyre tė bėjmė edhe hapjen e vendeve tė punės se pa zhvillimin e bujqėsisė nuk do tė ketė as zhvillim ekonomik etj .

Gzim Shala – Nėnkryetar i Partisė Drejtėsisė dega Gjilan

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma