Banka Qendrore: Kosova vitin e kaluar bleu 12.4 milionė € mallra nga Rusia

Qytetarėt e Kosovės nė dy vitet e fundit kanė blerė mallra nga Rusia nė vlerė prej mė shumė se 22 milionė euro. Nė vitin 2015, sipas tė dhėnave tė Bankės Qendrore, janė importuar mallra nga Rusia nė vlerė prej 9.9 milionė euro. Derisa nė vitin 2016 12.4 milionė.
Nė njė pėrgjigje pėr Radion Evropa e Lirė, pėrmes rrjetit elektronik, zyrtarėt e Bankės Qendrore tė Kosovės, i kanė cilėsuar tė hyrat ruse nė Kosovė, “gati tė papėrfillshme, krahasuar me shtetet tjera”.

“Tė dhėnat pėr Rusinė nė databazėn tonė, janė kryesisht import i mallit. Importet e mallrave nga Rusia nė 2015 ishin 9.9 milionė euro, ndėrsa nė 2016 ishin 12.4 milionė euro. Nuk kemi tė bėjmė me investime. Pra, bėhet fjalė pėr import tė mallrave nga Rusia”, thuhet nė pėrgjigjen e Bankės Qendrore tė Kosovės.

Edhe njohėsit e zhvillimeve ekonomike nė vend e kanė vlerėsuar minor ndikimin rus nė ekonominė e Kosovės, pėrveē nė komunat veriore tė vendit, tė banuara me shumicė serbe.

Kjo pjesė e Kosovės, sipas tyre, mbetet me interes pėr politikėn ruse. Iinfluencėn ruse, ata e shohin tė kalojė nėpėrmjet Serbisė drejt veriut tė Kosovės, duke bartur potencial destabilizues pėr tė ardhmen.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma