Mos i votoni nesėr, ata qė po na izolojnė sot

Nga Gani Sadiku - Deputetėt e Kosovės janė larguar shumė nga realiteti dhe bashkėjetesa me qytetarin e rėndomtė. Ata me rritjen e rrogave, me mospunėn, me beneficionet, me inertitetin, me korrupsionin, me neglizhencėn, me injorancėn, dhe me kamuflimin e tyre, kanė filluar tė bėhen objekt tallje edhe nėpėr kafenetė e ēdo qyteti dhe tek ēdo shtresė e qytetarėve tė vendit.
Forma se si ata merren, si sillen me elektoratin e vet (pa i dalluar nga subjekti)si i shtrojnė problemet, sa janė tė rėndėsishėm, por edhe si u duket vetja se janė tė mėdhenj nė politikė, jo vetėm qė e kanė humbur kredibilitetin e vet, por edhe shtetit ia kanė thyer kurrizin para politikės ndėrkombėtare. Kjo ėshtė edhe njė udhėrrėfyes pėr krejt ata budallenjė qė votėn e tyre e qesin, ose edhe e shesin pa menduar pėr ardhmėrinė e shtetit dhe brezave qė vinė pas nesh.

Kjo ėshtė ajo sjellja e pa falshme politike e liderėve, tė cilėt, me "qėllim", ua imponojnė qytetarėve emrat jo kredibil, tė korruptuar, servil, tė kriminalizuar e tė paditur. Kjo ėshtė refkektim i bllokadės sė reformės zgjedhore, qė nuk i'a mundėson qytetarit ta zgjedhin pėrfaqėsuesin e vet, por e bėnė votėn e imponueshme dhe tė largėt nga qėllimi. Largimet e disa deputetėve nga vija politike partiake, apo edhe kalimi i tyre nga njė subjekt nė tjetrin, e tregon jo vetėm nefcin dhe "besnikėrinė" e tyre ndaj votuesit, por dhe ėshtė njė "grusht hunėve", pėr liderin politik dhe pėr votuesin i cili u beson gėnjeshtrave dhe kopallave tė fushatės zgjedhore, qė gjoja ne do tė punojmė pėr vendin e pėr qytetarin.

Kėto mė sė miri e ilustron puna pa kredibiletet e tyre gjatė kėsaj legjislature, ku pos skenave tė dhunės qė janė manifestuar, janė nxjerrur edhe shumė rezoluta tė cilat kanė pasur ndėrhyrje nė drejtėsi, kanė qenė tė kritikuara nga faktori ndėrkombėtarė, apo edhe disa nga to kanė qenė abstrakte dhe qesharake.

Janė po deputetėt e kėsaj legjislature, qė kanė pranuar ndikimin e liderėve tė tyre, duke shpikur kauza tė paqena, e qė si pasojė e veprimeve tė pamatura tė tyre, sot qytetarėt e Kosovės mbahen tė izoluar./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma