Dita Ndėrkombėtare e Grave

Nga Demir Krasniqi
Ja erdhi 8 Marsi, kjo ditė Ndėrkombėtare ,
Qė nė botė festohet, si Dita e Grave !
Kjo festė pėr ne ėshtė ditė shumė e rėndėsishme,
Se nė te kujtohen sukseset e arritshme !

Kujtohen arritjet e kushteve sociale,
Kushtet politike, ekonomike, morale ...
Kushtet dhe trajtimet e grave nė botė ,
Dhuna, abuzimet nga gjinia e fortė !...

Festėn e 8 Marsit s’e harrojmė pėr jetė –
Ajo daton n’ vitin 1908 !
Kjo datė na e kujton tmerrin e vėrtetė –
Njė ngjarje tragjike, jo aspak tė lehtė !

Ditėn e 8 Marsit, sa herė e festojmė –
Tragjedinė e tmerrshme n’ Nju Jork e kujtojmė !
Kur n’ fabrikė t’ tekstilit , njė grup gra prej dhunės –
Kishin hy nė greva kundėr kushteve t’ punės !

Mė 8 Mars , u mbyll fabrika nga kushtet e rėnda –
Punėtoret greviste mbetėn mbyllur brenda !
Pa pritė shpėrtheu zjarri n’ atė fabrikė mizore –
N’ atė zjarr humben jetėn 129 punėtore !...

Pėr t’ kujtuar gratė qė u dogjėn nė zjarre –
8 Marsi festohet si Ditė Ndėrkombėtare !
Kjo festė pikėsynime ka shumė aspirata –
Qė edhe gratė tė gėzojnė tė drejta t’ barabarta !

Pėr Ditėn e Gruas kur duam me e festua –
Ėshtė lulja Mimozė – simbol pėr t’ia urua !
Buqeta mimozash grave ua dhurojmė –
Gėzuar 8 Marsin nga zemra ua urojmė !

Gjilan, mė 08.03. 2017.

Demir Krasniqi

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma