Mustafa: Banka Botėrore konfirmoi rritjen mė tė madhe ekonomike tė Kosovės nė rajon

Kryeministri i vendit Isa Mustafa, nė mbledhjen e sotme tė Qeverisė sė Kosovės, ka pėrgėzuar kabinetin qeveritar pėr suksesin e arritur nė zhvillimin ekonomik, qė ėshtė konfirmuar nė Raportin e Bankės Botėrore, ku ėshtė konstatuar se Kosova ka rritjen mė tė madhe ekonomike mes vendeve tė Ballkanit Perėndimor.
“Konsideroj se ky ėshtė njė rezultat qė ka ardhur nė bazė tė angazhimit tė tėrė Qeverisė, jo vetėm tė njė sektori, apo tė disa sektorėve, por tė njė sinergjie tonė tė pėrbashkėt. Raporti, po ashtu, ka konstatuar se akoma kemi ballafaqime me probleme strukturore sidomos nė fushėn e punėsimit, tek tė rinjtė dhe tek gratė, dhe se nė kėtė aspekt duhet tė punojmė edhe mė shumė”

”Por, po ashtu, ka konstatuar se jemi shumė mė mirė se sa vendet tjera, sa i pėrket punėsimit produktiv, gjė qė ėshtė njė pėrparėsi shumė e madhe, sepse nuk kemi punėsim i cili nuk ndėrlidhet me efektet e drejtpėrdrejta ekonomike”, tha ai.

Mustafa poashtu theksoi se ekzekutivit edhe mė tej do ta ketė agjendė kryesore zhvillimin ekonomik dhe punėsimin.

“Ne do tė bėjmė pėrpjekje maksimale qė kėtė vit tė arrijmė dhe t’i pėrafrohemi normės prej 5 pėr qind tė rritjes ekonomike. Kjo, sipas tė gjitha studimeve, krijon njė elasticitet tė punėsimit, i cili fillon tė krijoj njė korrespondim shumė mė tė mirė, ose korrelacion pozitiv ndėrmjet rritjes ekonomike dhe punėsimit”, tha ai, duke shtuar se ėshtė detyrė themelore e Qeverisė qė tė vazhdojė kėtė progres, qė tė pėrmirėsohen indikatorėt ekonomikė dhe se me zgjidhjen e kėtyre problemeve do tė zgjidhen shumė mė lehtė edhe problemet tjera.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma