Grabitja 30 milionėshe, fatale pėr PTK-nė

Analistėt me tė drejtė e shtrojnė edhe ēėshtjen se ēka po pret Prokuroria Speciale e Republikės sė Kosovės, qė nuk po ndėrmerr hetim tė tė inkriminuarve Devolli dhe "sejmenėve" tė tyre tė inkriminuar. Analistė shfaqin shqetėsimin e tyre se pėrse Kryesia e Kuvendit tė Kosovės nuk po e cakton njė seancė tė jashtėzakonshme pėr tė debatuar pėr zhvatjen mė tė madhe qė po i bėhet buxhetit tė shtetit dhe vendit nė pėrgjithėsi pėr 30 milionė euro.
Devollėt sėrish arrijnė ta zhvatin pasurinė publike,shkruan gazeta Kosova Sot.

Kompania "Z- Mobile", qė ėshtė nė pronėsi tė afaristit Blerim Devolli, ka dalė fituese edhe nė shkallėn e dytė nė Arbitrazh Ndėrkombėtar, duke vulosur kėshtu njė goditje tė rėndė pėr PTK-nė, qė detyrohet tė paguajė rreth 30 milionė euro. Pėr njohėsit e kėsaj fushe dhe analistėt e ekonomisė, njė epilog i tillė si ky ėshtė edhe njė skemė tepėr mashtruese e kriminale dhe njė tendencė 10-vjeēare nga "grabitėsit" kėrcėnues tė familjes Devolli dhe miqtė e tij rreth e rrotull, qė fund e krye janė tė korruptuar dhe tė inkriminuar, pėr ta shkatėrruar PTK-nė dhe pėr tė pėrfituar kompania e Blerim Devollit, e cila, sipas vlerėsimeve tė analistėve, ėshtė nė bashkė-ortakėri "fantome" e kriminale me politikanėt e tejinkriminuar.

Analistėt me tė drejtė e shtrojnė edhe ēėshtjen se ēka po pret Prokuroria Speciale e Republikės sė Kosovės, qė nuk po ndėrmerr hetim tė tė inkriminuarve Devolli dhe "sejmenėve" tė tyre tė inkriminuar.

Analistė shfaqin shqetėsimin e tyre se pėrse Kryesia e Kuvendit tė Kosovės nuk po e cakton njė seancė tė jashtėzakonshme pėr tė debatuar pėr zhvatjen mė tė madhe qė po i bėhet buxhetit tė shtetit dhe vendit nė pėrgjithėsi pėr 30 milionė euro.

Kompania, ēerdhe e SHIK-ut

Ardian Nokaj tha se shqiptimi i dėnimit nga ana e Arbitrazhit Ndėrkombėtar ndaj PTK-sė e paraqet pa mėdyshje rastin mė drastik tė bashkėpunimit nė mes tė krerėve tė krimit dhe krerėve tė nėntokės kosovare. "Pa fije dyshimi, PTK-ja e Kosovės ka qenė dhe mbetet ēerdhja kryesore e profiteve marramendėse qindra milionėshe, tė cilėn e ka shfrytėzuar SHIKu dhe e shfrytėzon edhe sot", potencoi ai.

Analisti Nokaj shpreh keqardhjen e tij, duke thėnė se deri vjet kjo kompani, e cila ka qenė mė rentabilja nė Kosovė dhe i ka sjellė buxhetit qindra miliona euro profit tė pastėr, hap pas hapi, vit pas viti, krimi politik dhe krerėt e nėntokės e kanė ēuar drejt shkatėrrimit. "Vetėm para pak kohėsh, buxheti ynė i humbi 30 milionė euro nė njė proces tė kurdisur", potencoi ai.

Analisti Nokaj thotė se PTK-ja ėshtė nė rrezik qė nga buxheti i Kosovės t'i humbasė edhe 390 milionė tė tjerė nė procese tė kurdisura dhe kontrata fiktive, pėrmes tė cilave do tė zhvatet pamėshirshėm paraja e qytetarit tė Kosovės. "Nėse falimenton PTKja dikush nga pushtetarėt duhet qė tė japė llogari! Thėnė mė ndryshe, Prokuroria duhet sa ma parė tė nisė hetimet ndaj kompanisė " Z- Mobile" dhe po ashtu tė hetojė krerėt e korruptuar tė PTK-sė", u shpreh ai.

Dominimi i monopolit

Deputeti i opozitės, Salih Salihu (LVV) tha se Kompania e Devollit sigurisht se shpreh interesim t? luftojė konkurrencėn qė fuqishėm i paraqitet asaj prej PTK-sė, dhe njė agjendė e tillė konsideroj se mund tė fuqizohet kur kemi parasysh pėrfshirjen e politikės nė kėto ēėshtje tė padrejta. "Kompania Devolli me gjithė produktet e saj ka arritur tė krijojė monopolizėm ndėrbiznesesh, dhe njė agjendė e tillė ka arritur tė marrė formė konkrete falė bashkėpunimit politik. Kosova nė situatėn qė ekziston ėshtė bashkėpunim i ndėrsjellė, si i politikės ashtu edhe organeve jokredibile tė Kosovės. Si mund tė pėrndiqet Blerim Devolli, kur ai bashkėpunimin mė tė madhe e ka nė fushėn e politikės, pra cila ėshtė mundėsia reale", u shpreh ai.

Opozitari Salihu ėshtė i mendimit se Prokuroria Speciale ėshtė njė dorė e zgjatur e politikės sė shfrenuar dhe bizneseve tė errėta, qė nė emėr tė kėtij mosfunksionaliteti ato kanė arritur tė krijojnė perandori tė fuqishme ekonomike.

Ndėrsa, eksperti i ekonomisė, Dardan Grapci tha se PTK-ja do fundoset nga ana ekonomike dhe do t'i duhen shume vjet derisa tė rikthehet nė gjendjen aktuale qė ėshtė, kurse kompania" Z-Mobile" do ta rritė klientelėn dyfish, qė do tė thotė klientėt e PTK-sė dhe tė " VALA-"s do tė kalojnė tek " ZMobile". "Prokuroria Speciale e Kosovės nuk ka kuadėr profesionistėsh qė tė merren me kėso lloje hetimesh, duke e ditur qė shtetin ėshtė duke e menaxhuar mafia dhe gjithashtu kanė frikė se mos po e pėson dikush nga familjarėt e tyre", u shpreh ai.

Organet kompetente tė veprojnė

Analisti Florim Zeqa tha se humbja e 30 milionė eurove tė asetit mė fitimprurės nė vendPTK-sė nė shkallėn e dytė tė Arbitrazhit Ndėrkombėtar nė pėrballje me kompaninė e inkriminuar "Z-Mobile", ėshtė pak mė tepėr se sa papėrgjegjėsi shtetėrore. "Lejimi i humbjes sė 30 milionė eurove tė buxhetit tė shtetit nga ana e bartėsve tė institucioneve shtetėrore, pėrveēse skemė mashtruese dhe kriminale, ėshtė vjedhje e hapur dhe e sinkronizuar e shtetit pėrmes oligarkėve tė inkriminuar ekonomik". Ai ėshtė i mendimit se, mosndėrmarrja e masave parandaluese pėr humbjen e 30 milionė eurove tė asetit mė fitimprurės shtetėror, duhet tė hetohet nga Prokuroria Speciale e Shtetit dhe AKI-ja si institucioni mė i lartė mbikėqyrės nė vend, nėse kėta tė fundit nuk janė tė ndėrlidhur nė kėtė vjedhje tė organizuar. "Moscaktimi i njė seance tė jashtėzakonshme nga ana e Kryesisė sė Kuvendit lidhur me zhvatjen e 30 milionėve tė PTK-sė, ngrit edhe mė tepėr shqetėsimet pėr implikim tė shumė figurave politike nė zhvatjen dhe fundosjen pėrfundimtare tė PTK-sė,pėr tė realizuar kėshtu qėllimin e kamotshėm tė tyre pėr privatizimin (faljen) e PTK-sė ndonjė kompanie tė afėrt me pushtetarėt e tejinkriminuar", potencoi ai./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma