Hungarezėt ofrojnė pėrvojėn e tyre nė kultivimin e vishnjės pėr fermerėt e Gjilanit

Gjilan - Komuna e Gjilanit po bėnė pėrpjekje tė gjithanshme qė pėrmes fondeve tė veta, granteve tė qeverisė si dhe donatorėve tė ndryshėm, tė ndihmojė bujqėsinė dhe degėt e saj, tė cilat pėrbėjnė resursin mė tė madh pėr zhvillimin e kėtij regjioni tė njohur agro-industrial nė Kosovė.
Nė kuadėr tė kėtyre pėrpjekjeve, tė mėrkurėn ėshtė promovuar programi i teknologjisė moderne hungareze pėr kultivimin e vishnjės, nė fshatin Gumnishtė, ku kanė marrė pjesė edhe pėrfaqėsues tė qeverisė sė Kosovės, tė USAID-it, tė ambasadės hungareze, pėrfaqėsues tė kompanive hungareze, tė cilat merren me kultivimin e vishnjės si dhe fermerė tė shumtė nga Gjilani dhe regjioni.

Duke i pėrshėndetur pjesėmarrėsit nė kėtė aktivitet, nė emėr tė kryetarit tė Komunės, Lutfi Haziri, drejtori pėr Bujqėsi, Ramiz Ramadani, ka thėnė se Gjilani ofron kushte tė mira pėr pemėtari, por me sipėrfaqen e tashme prej 293 hektarėsh me mollė, kumbulla, vishnje, dardhė dhe pemė tė tjera, nuk i plotėson ende as nevojat e veta.

“Nėse merren parasysh edhe mundėsitė e pėrpunimit tė frutave si dhe mundėsitė pėr eksport, atėherė mund tė themi se nevojat pėr investime nė kėtė sektor tė bujqėsisė, janė shumė tė mėdha”, ka thėnė Ramadani.

Falė programit tė USAID-it pėr bujqėsi, Ambasadės Hungareze dhe partnerit strategjik “Kalabria” kėto ditė po mbjellim 50 hektarė me vishnje nė Gjilan, pėrkatėsisht 100 hektarė nė Anamoravė, ndėrkohė qė sipas Ramadanit synohet qė nė vitet e ardhshme, kjo sipėrfaqe tė zgjerohet deri nė 1000 hektarė.

Ai e ka vlerėsuar tepėr tė rėndėsishėm ndihmėn e donatorėve nė programin pėr kultivimin e vishnjės, sikurse edhe shkėmbimin e pėrvojave mes kompanive hungareze dhe atyre tė Gjilanit, tė cilat merren me pemėtari.

Pėrfaqėsuesi i USAID-it, Mark Wood, drejtor i Programit pėr Bujqėsi, ka thėnė se pėrfituese janė katėr komuna tė Anamoravės, ku do tė ngritėn 100 hektarė me vishnje, tė dedikuar pėr eksport nė tregjet e BE-sė.

Tomas Gergely, pėrfaqėsues pėr ekonomi nė Ambasadėn Hungareze, tha se janė tė gatshėm tė ndihmojnė edhe nė tė ardhmen kėtė sektor mjaft konkurrues nė Kosovė.
Ndėrkaq, Vezir Jonuzi, zėvendėsministėr i Bujqėsisė, ka thėnė se komuna e Gjilanit ėshtė njė shembull i mirė sa i pėrket kultivimit tė pemėve, prandaj meriton mbėshtetje nė zhvillimin e kėtij sektori.

“Pėr ne, bujqėsia ėshtė njė sektor shumė i rėndėsishėm pėr sigurimin e ushqimeve, pėr mirėqenie tė qytetarėve si dhe pėr zhvillim tė pėrgjithshėm”, ka thėnė Jonuzi.

Pėrndryshe, nė plantacionin “Kodra e Diellit” nė fshatin Gumnishtė, ėshtė bėrė edhe prezantimi i teknologjive bashkėkohore nė kultivimin e vishnjės, nga pėrfaqėsues tė disa kompanive tė njohura nė Hungari. /rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma