Republika e borxhlinjve, mbi 2.2 miliardė euro kredi

Shumė nga qytetarėt dhe bizneset e vendit tonė janė tė zhytur nė kredi dhe shuma totale e tyre arrin mė shumė se 2.2 miliardė euro. Ndėrkaq, analistėt e ekonomisė dhe shoqėria civile ankohen se janė kamatat e larta fajtori kryesor qė i kanė sjellė shumė biznese buzė falimentimit, pasi e kanė problem tė shlyejnė kreditė e marra. Kėto kompani nė kėtė ambient tė egėr ekonomik dhe pa konkurrencė tė mirė- filltė e kanė tė vėshtirė tė mbijetojnė.
Qytetarėt dhe bizneset mbijetojnė me kamata tė larta.

"Dyshojmė se vite me radhė shkaktar i normave tė larta tė kamatave ishte vetė shteti, sepse kėrkonte 'haraē' tė lartė nga bankat komerciale", potencoi aktivisti i shoqėrisė civile, Selatin Kaēaniku ,raporton Gazeta Kosova Sot.

Shumė nga qytetarėt dhe bizneset e vendit tonė janė tė zhytur nė kredi dhe shuma totale e tyre arrin mė shumė se 2.2 miliardė euro.

Ndėrkaq, analistėt e ekonomisė dhe shoqėria civile ankohen se janė kamatat e larta fajtori kryesor qė i kanė sjellė shumė biznese buzė falimentimit, pasi e kanė problem tė shlyejnė kreditė e marra. Kėto kompani nė kėtė ambient tė egėr ekonomik dhe pa konkurrencė tė mirė- filltė e kanė tė vėshtirė tė mbijetojnė.

Sipas tė dhėnave tė fundit tė Bankės Qendrore tė Republikės sė Kosovės, norma efektive e interesit pėr kredi ėshtė 8.5 pėr qind, varėsisht nga banka dhe lloji i kredisė.

Qytetarėt thonė se pėr shkak tė pagave tė ulėta ata detyrohen qė pėr ēfarėdo projekti familjar t'u drejtohen bankave komerciale. Sipas tyre, bankat komerciale, tė cilat veprojnė nė Kosovė, paraqesin oferta tė llojllojshme tė kredive.

Qytetari Kurtesh Biba (45) nga Prishtina, banor nė lagjen "Mati 1", thotė se ofertat pėrfshijnė kreditė konsumuese, ato pėr banim, shkollim, biznese, prodhim, por edhe pėr festa tė ndryshme.

Ai thotė se ka disa vite qė po i paguan kėstet pėr kredi, kurse edhe pesė vite tė tjera ka pėr tė pėrfunduar kredinė nė vlerė prej 10 mijė euro."Unė nuk kam pasur mundėsi qė tė kursej mjetet e nevojshme pėr riparimin e shtėpisė. Kam marrė kredi pėr ndėrtim. Mendoj se kamatat janė shumė tė shtrenjta, por nuk kam pasur zgjidhje tjetėr", u shpreh Biba.

Kredi edhe pėr luks Deputeti i Kuvendit tė Kosovės, Enver Hoti (Nisma), thotė se e kemi kėtė gjendje tė rėndė me kreditė pėr qytetarėt sepse nė shumicėn e rasteve kreditė po merren pėr konsum, e jo pėr biznes. Sipas tij, kredia pėr konsum mund tė rritė varfėrinė, duke i shtyrė familjet tė pėrballen me vėshtirėsi tė jashtėzakonshme financiare. "Fatkeqėsisht, njė pjesė dėrmuese e qytetarėve marrin kredi pėr konsum, pėr pushime dhe gjėra tė tjera dhe nuk marrin kredi pėr investime, qoftė investime pėr ndėrtim apo rindėrtim tė objekteve tė banimit".

Por, sipas opozitarit Hoti, e keqja ėshtė se edhe njė pjesė e bizneseve po ashtu po marrin kredi pėr blerjen e veturave, rritjen e luksit nėpėr zyrat e tyre dhe nuk marrin kredi pėr profesionalizimin e fuqisė punėtore, zgjerimin e linjave prodhuese dhe pėr avancimin e shėrbimeve tė tyre qė u ofrojnė klientėve".

Deputeti Hoti ėshtė i mendimit se janė kamatat e larta fajtori kryesor qė i kanė sjellė shumė biznese dhe qytetarė buzė falimentimit dhe e kanė problem tė shlyejnė kreditė e marra. Nė anėn tjetėr, ekspertė tė ēėshtjeve ekonomike thonė se para marrjes sė vendimit pėr tė aplikuar pėr kredi qytetarėt duhet tė planifikojnė me kujdes arsyen e marrjes sė kredisė. Njohės dhe ekspertė tė kėsaj fushe konsiderojnė se nė disa raste qytetarėt marrin kredi pa ndonjė planifikim paraprak./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma