LVV: Komuna joserioze rezulton me shumė probleme pėr qytetarėt‏

Gjilan - Qendra e Lėvizjes VV nė Gjilan mbajti sot nė njė konferencė pėr media lidhur me disa nga problemet me tė cilat po ballafaqohen qytetarėt e Gjilanit. Qeverisjen gati dyvjeēare tė Lutfi Hazirit e karakterizojnė vizita tė shumta tė personaliteteve tė ndryshme si ministra, ambasador, kryetarė parlamentesh, biznesmen tė ndryshėm e kėshtu me radhė. Ndėrkohė gjatė kėsaj periudhe edhe Kryetari i Komunės vizitoi shumė shtete, madje disa prej tyre nga disa herė.
Deputeti i Lėvizjes VV, Ismajl Kurteshi, tha se pas tė gjitha kėtyre vizitave tė personaliteteve nė Gjilan dhe para secilės vizitė tė kryetarit jashtė vendit, lėshohen deklarata shpresėdhėnėse pėr investimet qė do tė vijnė, por Gjilani i pritjeve dhe pėrcjelljeve tė shpeshta mbeti njė qendėr e spektakleve boshe, mbeti nė mesin e komunave me mė pak investime nė Kosovė dhe humbje e madhe shpresės sė qytetarėve. “Luta po e vazhdon avazin e vjetėr tė premtimeve, tė spektakleve dhe tė arsyetimeve me tė cilat ai po e blen kohėn, e qytetarėt po zhyten nė halle tė pa pėrballueshme. Nuk mund tė justifikohet me borxhe dhe fjalim tjera boshe e shpesh pompoze, se do bėjmė kėtė e atė, por kėrkohet veprime konkrete dhe punė tė prekshme pėr qytetarin”, tha Kurteshi.

Duke folur pėr fshehjen e vendeve tė lira tė punės nė sektorin e arsimit, Kurteshi tha se Inspektorati i Arsimit ia ka tėrhequr vėrejtjen DKA-sė pėr kėtė dhe shume shkelje tjera, me kėrkesa konkrete, kėrkesa konkrete tė cilat Komuna nuk i ka respektuar, por komuna nuk i ka respektuar kėrkesat e inspektoratit. “Duke e pas parasysh se marrėdhėnia e punės lidhet vetėm pėrmes konkursit publik, kėrkojmė nga DKA , qė menjėherė tė shpall konkurs pėr vendet e mbuluara me punėtor tė pranuar me kontratė nė vepėr. Nė tė kundėrtėn mos shpallja e vendeve tė lira tė punės ėshtė shkelje ligjore, sikundėr qė po shihet se kjo mos shpallje e vendeve tė punės ėshtė edhe tendencė pėr tė rehatuar tė punėsuarit e deritashėm pa konkurs, qė janė kryesisht me baza partiake dhe nepotizėm”, tha nė fund Kurteshi.

Aktivisti Luan Aliu tha se shumė qytetarė tė lagjes Dardania po ankohen nga vendimi i Komunės qė rrugėn kryesore nė kėtė lagje e ka bėrė njėkatėshe, jo pėr interes tė qytetarėve por pėr interes tė individėve tė caktuar. “Qytetarėt kėrkojnė qė menjėherė tė anulohet ky vendim, dhe qė inspektorėt e Komunės tė jenė nė krye tė detyrės ashtu qė pronarėt e lokaleve nė kėtė rrugė t’i respektojnė vendimet dhe rregulloret e Komunės, sepse shumė qytetarė qe jetojnė pėrreth kėtyre kafeterive, nuk mund tė jetojnė tė qetė nė shtėpitė e tyre nga zhurma e madhe e kėtyre lokaleve”, tha ndėr tė tjera Luan Aliu. Qytetarėt e Dardanisė nuk meritojnė shqetėsime dhe dėnime, por meritojnė investime kapitale dhe jetė normale e tė dinjitetshme.

Kurse, aktivisti Shpend Nuhiu foli pėr vjedhjen pėrmes njehsorėve tė rrymės, dhe theksoi se banorėt e Gjilanit po dėmtohen vazhdimisht nga kjo dukuri, njėsoj si gjithė qytetarėt e Kosovės. “Institucionet e kėtij vendi. menjėherė pas konstatimit tė hajnisė ėshtė dashur sė paku ta ndalin kėtė dukuri tė dėmshme dhe tė dėnueshme dhe tė ndėrmarrin masa konform dispozitave ligjore, e jo tė bėjnė sehir. Qytetarėt dhe kompanitė qė e paguajnė rrymėn rregullisht, kėrkojnė nga Qeveria e Kosovės qė ta pengojė dhe ndalojė menjėherė vendosjen e njehsorėve tė ri dhe ta detyrojnė kompaninė t’i heq nga pėrdorimi”, tha Shpend Nuhiu./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma