Bajrami: Pranojmė mė pak studentė, rrisim mundėsinė e punėsimit

Fakulteti i Mjekėsisė kėtė vit akademik do tė pranojė 335 studentė tė rinj, ku prej tyre 52 do tė jenė nga vendet e rajonit e 26 minoritarė. E, konkurrenca mė e madhe nga gjashtė degė sa edhe ka ky fakultet ka qenė nė Degėn e Infermierisė dhe Stomatologjisė.Arsim Bajrami, ministėr i Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, tha se kėtė vit akademik ėshtė zvogėluar numri i studentėve pėr shkenca shoqėrore ndėrsa ėshtė rritur pėr ato natyrore.
“Jemi tė vendosur qė tė pėrshtatemi me pranimin e studentėve me nevojat e tregut tė punės. Nuk kemi nevojė pėr tė pranuar studentė pėr tė rritur armatėn e tė papunėve, kemi nevojė tė pranojmė aq student sa mund edhe tė punėsohen dhe kjo ėshtė njė planifikim i mirė qė ne po bėjmė sepse nė tė kaluarėn kemi pas njė politikė tė paplanifikuar tė pranimit tė studentėve dhe kjo ka shkaktuar njė numėr tė madh tė papunėve , ka thėnė Bajrami.

Salih Ahmeti, dekan i Fakultetit tė Mjekėsisė, deklaroi se edhe kėtė vit konkurrenca nė Fakultetin e Mjekėsisė ėshtė mjaft e madhe.

“Konkurrenca ėshtė mjaft e madhe edhe kėtė vit. Pėrafėrsisht sikurse edhe nė vitet e kaluara sillet sidomos, mė e madhe ėshtė pėr infermieri dhe stomatologji kurse sillet njė pėr dhjetė apo njė pėr njėmbėdhjetė. 335 do tė pranohen nga gjashtė degė, 52 janė jashtė Kosovės nga Shqipėria, Mali i Zi, Maqedonia dhe 26 janė minoritarė”, pohoi Ahmeti.

Ndėrsa, Ramadan Zejnullahu, rektor i UP-sė, pohoi se gjatė provimit pranues nuk do tė ketė probleme sepse sipas tij angazhimi i shtuar i stafit nuk do tė lejojė njė gjė tė tillė.

“Gjykuar sipas pėrgatitjeve qė janė bėrė me kohė nga stafi i Fakultetit tė Mjekėsisė shpresojmė se ēdo gjė do tė shkojė ashtu si janė bėrė pėrgatitjet. Nuk presim qė do tė ketė probleme sepse me njė angazhim kaq tė shtuar tė gjithė stafit sigurisht qė gjitha ato probleme qė duhet tė vijnė janė parapa me kohė kėshtu qė nuk do tė ketė probleme”, tha Zejnullahu.

Shpallja e rezultateve tė provimit pranues do tė bėhet mė sė voni deri mė 23 korrik nė fakultetet pėrkatėse, ndėrsa kandidatėt tė cilėt nuk do tė pranohen mund t’i tėrheqin dokumentet e tyre nga tre deri mė shtatė gusht. /Tribuna Chanel/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma