Abazi: Qeverisja Haziri vetėm tė kėqija i solli Gjilanit

Gjilan - Sahit Abazi shef i grupit tė kėshilltarėve tė PDK-sė nė njė konferencė pėr media duke folur pėr rolin e qeverisjes gjashtė mujore dhe punės sė Asamblesė tha se qeverisja Haziri shumė tė kėqija i solli Gjilanit e pak tė mira dominuan nė kėtė kohė. Abazi tha se Lutfi Haziri po e shfrytėzon Gjilanin pėr nevojat e tij personale duke ofruar kėtu njerėz nga Tirana e ministra koti tė cilėt vetėm shpenzime kanė krijuar pėr Gjilanin. Gjilani ėshtė degraduar nė ēdo fushė e sektor, por ka edhe tė mira nė fushėn e bujqėsisė, administratės e shėrbimeve publike tha Abazi.
Sahit Abazi ėshtė treguar kritik pėr punėn e qeverisjes Haziri, por edhe realist pėr sektor tė caktuar.

Abazi tha se puna e Kuvendit mund tė thuhet e ishte sasiore, por pėr kah cilėsia ka stagnuar sepse nuk janė trajtuar me kohė apo nuk i ėshtė dhėnė prioritet zgjidhjes sė problemeve qytetare. “Nė qeverisjen gjashtė mujore kemi njė ndryshim tė statutit tė komunės ku janė shuar drejtoria e kulturės dhe ajo e inspeksionit pėr ēka ne si opozitė me kohė kemi kundėrshtuar, derisa kemi reaguar me kohė edhe pėr gjendjen e rėndė nė teatrin e qytetit. Qeverisja Haziri jo qė nuk ofroj zgjidhje, por e thellojė dhe mė shumė krizėn nė kėtė institucion tė kulturės” tha Abazi.

Duke folur pėr rezultatet konkrete ose ato tė parealizuara tė qeverisjes Haziri, Abazi tha se e kemi lumin “Mirusha” i cili ėshtė shndėrruar nė njė serial pa fund.”Nė kohėn e PDK-sė ka pasur investime nė kėtė projekt kurse nė qeverisjen Haziri gjėrat kanė ndryshuar dhe stagnuar. Madje do tė jetė e tmerrshme kjo situatė sepse gjendja do tė jetė e njėjtė edhe nė vitin e ardhshėm”.

Abazi ndėrkaq ka kritikuar gjendjen edhe nė fushėn e ndėrtimit. “Jemi e vetmja komunė nė Kosovė ku mund tė ndėrtosh si tė duash dhe ku tė duash. Nuk kemi asnjė rrėnim apo ndėrtim ilegal qė nga ardhja e LDK-sė nė pushtet. Ndėrtimet pa leje janė denoncuar nga ana e PDK-sė vazhdimisht, kurse gjendja mbetet e rėnduar edhe nė fushėn e deponive tė egra tė cilat po e shėmtojnė Gjilanin. Edhe lumi nė Livoq ėshtė bėrė i padurueshėm pėr banorėt e asaj pjese”.

Abazi tha se ėshtė e pakuptimtė qė edhe pas dy vitesh qeverisja tė mos jetė e kompletuar, meqė ende po vazhdon loja me drejtorėt duke e shndėrruar qeverisjen nė joserioze.

Abazi akuzoj Lutfi Hazirin se po thėrret ministra nė Gjilan duke krijuar pėrshtypjen se po realizohen projekte e investime. “Nė fakt po krijohet njė mashtrim optik nė sytė e qytetarėve sepse ende nga kjo qeverisje nuk kemi ndonjė investim apo projekt serioz qė e kanė filluar vet”.

Duke folur pėr raportet e auditorit Abazi tha se ato Gjilanin e radhisin si qeverisje me probleme.

Ndėrkaq dukė folur pėr grupin e kėshilltarėve tė PDK-sė tha se grupi ėshtė munduar tė jetė aktiv, alternativ dhe denoncues. “Kemi diskutuar e debatuar nė tė gjitha debatet dhe kemi iniciuar shumė probleme qytetare” tha Abazi.

Shefi i PDK-sė ndėrkaq duke folur pėr premtimet e Hazirit tha se ato ende nuk po zbatohen. “Nė Gjilan jeta e njerėzve po vėshtirėsohet dhe nė njėfarė mėnyre mė shumė kemi tė kėqija e pak tė mira nga kjo qeverisje. Depresioni ekonomik ėshtė dyfishuar nė kohėn e Lutės sepse bizneset po falimentojnė kurse Gjilani po stėrmbushet me jabanxhi. Luta po e shfrytėzon Gjilanin pėr nevojat e bizneset e tija personale duke sjellur Ilir Metėn nė Gjilan i cili fare nuk ėshtė interes pėr Gjilanin me pėrjashtim qė janė shpenzuar mijėra euro pėr pritjen e tij”.

Por Abazi nė fund foli edhe pėr tė mirat e qeverisjes Haziri. “Duhet tė jemi vetėkritik sepse ka edhe punė tė mira. Jemi tė kėnaqur me drejtorinė e bujqėsisė, shėrbimeve publike deri diku edhe me administratėn “ tha Abazi./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma