Haziri takon kreun e International City Management Association nė Washington

Gjilan - Nė vazhdėn e vizitės zyrtare qė po realizon nė SHBA, kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, sot ka pasur njė takim shumė miqėsor dhe tė frytshėm nė International City Management Association (ICMA) nė Washington, DC, ku u pritė nga Damian George, drejtor pėr Evropė dhe Euroazi, dhe David Grossman, drejtor pėr Programe Globale. ICMA ėshtė organizatė e specializuar pėr pėrkrahjen e zhvillimit tė qyteteve nėpėr mbarė botėn me njė pėrvojė mbi njėqind vjeēare.
Gjatė takimit, nikoqirėt nga ICMA njoftuan kryetarin Haziri nė lidhje me programet zhvillimore dhe pėrkrahėse qė po zhvillojnė nėpėr shume vende tė botės qė janė nė tranzicion ose nė zhvillim e sipėr.

Kurse, nga ana e tij, Haziri i njoftoi pėrfaqėsuesit e lartė tė ICMA-sė me prioritet e qeverisjes lokale nė Gjilan si dhe zhvillimet mė tė rėndėsishme tė qeverisjes lokale nė nivel tė Kosovės.

Nga ICMA, Haziri mori mbėshtetje tė plotė pėr fillimin e bashkėpunimit nė mes tė Komunės sė Gjilanit dhe ICMA nė Washington DC, nė realizimin e disa projekteve qė konsiderohen me prioritet pėr qeverisjen lokale nė Gjilan, siē ėshtė pėrgatitja e strategjisė pėr partneritet publiko-privat pėr projektin e trafikut urban, ofrimin e ndihmės sė ekspertėve tė ICMA nė fushėn e menaxhimit dhe reformės sė qeverisjes lokale, inkuadrimin dhe pėrkrahjen e Komunės sė Gjilanit nė projekte bashkėpunuese ndėrkombėtare e veēanėrisht me qytete nė SHBA, si dhe trajnime nė ngritjen e kapaciteteve profesionale nė menaxhimin e lokal.

Haziri dhe pėrfaqėsuesit e ICMA u dakorduan qė tė bashkėpunojnė edhe nė fillimin e njė pilot programi pėr ndėrtimin e strategjive investuese nė projekte infrastrukturore nė Gjilan.

“Ne e shohim bashkėpunimin me ICMA si njė mundėsi shumė tė mirė pėr realizimin e prioriteteve tona nė qeverisjen e Gjilanit, gjithmonė duke i ofruar shėrbime mė kualitative qytetarėve tanė,” ka thėnė Haziri. Ndėrsa, Faton Bislimi, ligjėrues nė Universitetin e Albertės, dhe Xhevat Latifi nga Qendra e Kosovės pėr Politika Publike, qė shoqėronin Hazirin nė kėtė takim, folėn pėr rėndėsinė e fushės sė zhvillimit ekonomik lokal dhe atė tė bashkėpunimit ndėrmjet institucioneve lokale dhe shoqėrisė civile.

Nė fund, z. Grossman dhe z. George kanė shprehur pėrkushtimin e tyre dhe tė ICMA-s pėr tė filluar menjėherė bashkėpunimin me Gjilanin dhe kanė falėnderuar tė pranishmit e veēanėrisht kryetarin Haziri pėr angazhimin e tij tė parezervė nė kėtė drejtim.

Ata po ashtu e kanė ftuar kryetarin Haziri qė tė jetė prezentė nė konferencėn vjetore ndėrkombėtare tė ICMA-s, e cila, do tė mbahet nė Seattle, SHBA nė shtator 2015./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma