6 milionė euro mė pak pėr veteranėt

Qeveria e Kosovės ua ka zvogėluar pėr 6 milionė euro buxhetin e planifikuar pėr veteranėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). Kjo “tkurrje” ka ndodhur nė procesin e rishikimit tė buxhetit tė Kosovės pėr vitin 2015, ku nga 24 milionė euro, sa ishin ndarė fillimisht pėr kėtė kategori, tashmė janė lėnė nė dispozicion vetėm 18 milionė euro. Kryetari i Komisionit Qeveritar pėr Verifikimin e Listave tė Veteranėve tė Luftės, Agim Ēeku, ka konfirmuar pėr gazetėn “Zėri” shkurtimin e buxhetit pėr veteranėt pėr 6 milionė euro.
Ai ka bėrė tė ditur se ka kėrkuar sqarim nga Ministria e Financave nė lidhje me kėtė ēėshtje, ndonėse, siē thotė ai, nuk i ka pėlqyer ky vendim. “Po, kam biseduar me ministrin e Financave, Avdullah Hoti, dhe ai ėshtė arsyetuar se meqenėse buxheti prej 24 milionė eurosh pėr veteranėt ėshtė i pashfrytėzuar, atėherė ato 6 milionė janė alokuar pėr njė linjė tjetėr buxhetore”, ka thėnė ai./zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma