Ēaji zgjat jetėn

Njė nga studimet mė tė reja ka ardhur nė pėrfundim se duke pirė ēaj dy herė nė ditė mund tė bėjė qė ju tė jetojnė mė gjatė, duke zbuluar se gratė qė janė nė moshėn 70 dhe 80 do tė jetonin mė gjatė nė qoftė se ato kishin pirė mesatarisht dy gota ēaj nė ditė.
Hulumtuesit australian kanė studiuar tė dhėnat shėndetėsore tė 1000 gra mbi moshėn 75 vjeēare, duke ndjekur dietėn e tyre me konsumimin tė ēajit.

Gjatė studimit, 88% e grave ishin ende gjallė, transmeton Klan Kosova.

Hulumtuesit thonė se kjo ėshtė pėr shkak tė komponimeve qė gjendet nė ēaj dhe qė punojnė pėr tė rritur shėndetin.

Ato janė gjetur edhe nė ēokollatė dhe verė tė kuqe por, studimi gjeti se ēaji e bėri kontributin mė tė madh nė numėrimin e komponimeve.

Gratė qė pinin dy e mė shumė gota tė ēajit ishin mė pak tė rrezikuara tė vdesin nga sėmundjet e zemrės dhe kancerit i cili aktualisht ėshtė vrasėsi mė i madh i femrave mbi moshėn 65 vjeē./Metro.co.uk

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma