Faktet rreth bastisjes sė lokalit “Sekiraēa” krijojnė tension nė gjykatė

Dy procesverbale ishin pėrpiluar nga Policia e Kosovės (PK) rreth bastisjeve qė kishin bėrė nė ditėn kritike kur ishte vrarė ish-polici, Triumf Riza. Ishte raportuar pėr bastisjet nė lokalin “Sekiraēa”, pastaj nė shtėpinė e tė akuzuarit, Enver Sekiraēa, tė vrasėsit Arben Berisha, si dhe tė disa personave tė tjerė, tė identifikuar si pjesė e “grupit Sekiraēa”.
Nė njėrėn prej procesverbaleve figuron urdhri pėr bastisje, qė ishte dhėnė nga gjykata nė mėnyrė verbale, kurse nė tjetrin mungon urdhri. Ky detaj ka nxitur tension tė hėnėn nė seancė gjyqėsore kundėr Sekiraēės, i cili po akuzohet pėr nxitje tė vrasjes sė Rizės, shkruan sot “Koha Ditore”.

Mbrojtja e tė akuzuarit pretendon se bastisja nė lokalin “Sekiraēa” ėshtė kryer pa urdhėr tė gjyqtares sė procedurės paraprake nė atė kohė, Drita Hoxha. Ata kanė kėrkuar qė provat e siguruara gjatė bastisjes nė kėtė lokal tė mos pėrdoren nė kėtė rast, pasi qė janė siguruar pa urdhrin e gjyqtares.

Derisa dy dėshmitarėt tė cilėt kanė dėshmuar nė seancė e kanė mohuar kėtė, duke thėnė se kanė pasur gjithsesi urdhėr prej gjykatės.

http://koha.net/?id=3&l=67210

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma