Qeveria tenton tė shmangė tenderėt e hapur pėr investime strategjike

Qeveria e Kosovės ėshtė e vendosur ta shtyjė para Ligjin pėr investime strategjike, pavarėsisht se me kėtė nuk pajtohet BE-ja, meqė e konsideron tė domosdoshėm pėr tėrheqjen e investimeve dhe pėr shmangien e procedurave tė zgjatura tė tenderimit qė zakonisht kanė dėshtuar nė Kosovė.
Duke respektuar parimin e konkurrencės sė lirė, pėrkatėsisht tenderėt e hapur, ka dėshtuar privatizimi i PTK-sė. Ka dėshtuar edhe ndėrtimi i termocentralit tė ri, pasi fillimisht kishte dėshtuar tenderi, kurse nė tenderin e dytė janė tėrhequr disa herė investitorėt e interesuar pėr kėtė projekt, shkruan sot “Koha Ditore”.

Me gjithė procedurat e hapura pėr gati 9 vjet, Qeveria e Kosovės ka marrė vetėm njė ofertė pėr “Kosovėn e Re”, nga kompania amerikane “Contour Global”. Me njė ofertė ėshtė proceduar edhe projekti i Brezovicės.

Avdullah Hoti, ministėr i Financave, thotė se ky ligj ėshtė i domosdoshėm pėr Kosovėn e varfėr. Ai ėshtė i vetėdijshėm qė i njėjti mund tė mos jetė nė pėrputhje me kėrkesat e BE-sė.

http://koha.net/?id=27&l=67212

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma