Votat e Listės Serbe, pėrcaktuese pėr FAK-un

Qeveria mė kot kishte proceduar amendamentet kushtetuese tė cilat do ta shndėrronin Forcėn e Sigurisė nė Forca tė Armatosura tė Kosovės, pasi Kuvendi ka vendosur tė mos i vėrė fare nė rend dite.
Derisa opozita dhe njė grup i deputetėve tė partisė mė tė madhe, PDK, po e kundėrshtojnė Specialen, nė anėn tjetėr, ėshtė Lista Serbe, qė ka bllokuar transformimin e FSK-sė nė ushtri. Opozita ka kritikuar Qeverinė pėr mungesė vullneti nė themelimin e Forcave tė Armatosura.

Pamundėsia e krijimit tė shumicės sė dyfishtė nga deputetėt shqiptarė dhe shumicės sė dyfishtė tė komuniteteve, ka ēuar nė bllokadė dy ēėshtjet tė cilat kryeministri Mustafa i kishte prezantuar si detyrat kryesore me tė marrė drejtimin e Qeverisė - Themelimin e Gjykatės Speciale dhe shndėrrimin e FSK-sė nė FAK, shkruan sot “Koha Ditore”.

Se Kuvendi gjendet pėrballė sfidės sė numrave e ka pranuar edhe kreu i saj, Kadri Veseli.

“Jemi nė njė sfidė ku marrim ēdo ditė mesazhe nga ata qė na ka kanė ndihmuar pėr tė ardhur deri kėtu, kam parasysh veēanėrisht Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Realisht nuk ėshtė sfidė e lehtė, por do tė dalim faqebardhė, tė gjithė bashkėrisht”, ka thėnė Veseli tė hėnėn pas mbledhjes sė Kryesisė, ku u vendos tė mos dalė si rend dite votimi i amendamenteve pėr FAK-un. Por kryeparlamentari ka shprehur bindjen se shumė shpejt FAK-u dhe Specialja do tė procedohen nė seancė.

“Duhen votat e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, duhen votat e Nismės, votat e Vetėvendosjes, votat e tė gjithėve. Do tė tregojmė se nuk jemi pėr lėmoshė dhe nuk i frikėsohemi asnjė ballafaqimi. Lufta jonė ka qenė e drejtė”, ka shtuar Veseli.

http://koha.net/?id=27&l=67209

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma