Kuēi: AAK do tė jetė ndėr dy partitė kryesore

pėr Kryesinė e re tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės – pėrbėrjen e partisė dhe vizionin pėr tė ardhmen e kėtij subjekti politik nė emisonin Info Magazine tė Klan Kosovės, kanė debatuar osazgjedhuri si Sekretar i Pėrgjithshėm i Aleancės, Blerim Kuēi dhe Artan Muhaxhiri, sociolog/analist politik.Nė kėtė strukturė udhėheqėse, e shtata prejse AAK-ja ėshtė themeluar, nėnkryetarė tė rinj janė: Ahmet Isufi, i cili rizgjidhet, dhe tė tjerėt: Ardian Gjini, Pal Lekaj, Gazmend Abrashi dhe Donika Kadaj-Bujupi.
Ardhje e re nė Aleancė ėshtė gazetari dhe analisti politik, Muharrem Nitaj, i cili do tė jetė njeriu kryesor pėr media i AAK-sė.

Kuēi tha se “ndryshimet brenda AAK-sė kėtė herė janė radikale”.

“40 pėr qind e strukturės ka pėsuar ndryshime. Pėrveē Muharrem Nitajt ka ndryshime tjera tė shumta. Hartues i kėsaj liste ėshtė ekskluzivisht kryetari, Ramush Haradinaj, i ndihmuar edhe nga tė tjerėt”, tha Kuēi.

Sipas Kuēit, partia e tij tash ėshtė mė e fuqishme.

“AAK-ja ėshtė ma e fortė. Kėto prurje e kanė rritur Aleancėn”.

Pėr Artan Muhaxhirin, ndryshimet brenda AAK-sė vijnė si imponim nga dėshtimet e fundit nė zgjedhje.

“Kėto ndryshime kanė qenė tė imponuara pėr shkak tė rezultateve tė pafavorshme nė zgjedhjet nė tė dyja nivelet, prandaj Haradinaj ėshtė vetėdijesuar se duhet tė bėjė reformė”.

“Ky ėshtė tentim pėr ta energjizuar partinė dhe pėr ta ndryshuar qasjen – si nė aspektin e funksionimit organizativ, por edhe nė prezantimin e partisė nė media”.

Sociologu Muhaxhiri ndryshimin nuk e cilėson edhe si ndryshim kualitativ, pėr arsye se kryesisht njerėzit e njėjtė i dominojnė pozitat udhėheqėse.

Pėr tė, rėndėsia e prurjeve tė reja do tė testohet nė moment zgjedhjesh.

“Fuqia e kėtyre njerėzve do tė shihet kur edhe partitė tjera tė bėjnė ndryshime dhe pastaj tė hynė nė garė mes vete”.

“Nė fushatė zgjedhore do tė vėrehen ndryshimet, aty ku faktohet pozicioni nė elektorat”.

Inkuadrimin e Nitajt brenda strukturave tė partisė sė katėrt nė vend, sociologu Muhaxhiri pos si pėrforcim pėr AAK-nė, e sheh edhe si guxim individual tė tij.

“Nitaj ka karrierė disa dekadėshe nė media dhe inkuadrimi i tij nė kėtė spektėr tė komplikuar politik ėshtė guxim”.

Mirėpo, Kuēi e ka akuzuar portalin Gazeta Express pėr mungesė profesionalizmi dhe hipokrizi nė trajtimin e inkuadrimit tė Nitajt nė AAK.

“Ėshtė joprofesionalizėm i skajshėm, sidomos kur vjen nga ata gazetarė qė e kanė sprovuar veten nė politikė”.

Ai ka potencuar se nė zgjedhjet e ardhshme Aleanca do tė dalė partia e dytė nė vend.

“Planifikimet tona janė qė AAK nė zgjedhjet e ardhshme tė jetė parti madhore – njėra nga dy partitė kryesore nė vend. Haradinaj duhet tė jetė kryeministėr – kjo nuk ėshtė domosdoshmėri, por diēka e nevojshme”.

E pėr tė rezultuar AAK-ja si e dyta, Muhaxhiri mendon se nevojiten disa ndryshime kruciale.

“Aleanca duhet ta dyfishojė votėn nėse dėshiron ta synojė postin e kryeministrit. Nėse Aleanca i fiton 20% votave atėherė ka tė drejtė morale tė kėrkojė pėrfshirje nė kalkulimet pėr postin e kryeministrit, por me 9%, 10%, apo 11%, ėshtė tejet problematike tė synohet ai pozicion gjatė negociatave me partitė qė kanė 30% ose 25% tė elektoratit”, tha Muhaxhiri

Sipas tij, AAK duhet t’i ndryshojė disa nga pėrfaqėsuesit e saj nėpėr komuna, si dhe tė fuqizohet dukshėm nė Prishtinė.

Nė fund, mysafirėt debatuan rreth Gjykatės Speciale.

Kuēi rikonfirmoi se AAK-ja nuk e ka ndėrmend ta heqė “Jo”-nė qė ka vendosur pėr kėtė ēėshtje.

Muhaxhiri e shpjegoi kėtė pozicion tė AAK-sė.

“Ėshtė e kuptueshme qė AAK kundėrshton, sepse synon tė pėrfitojė politikisht dhe emocionalisht prej tė pakėnaqurve me themelimin e Speciales. Nė realitet, AAK e di shumė mirė se Kosova nuk ka fuqi t’i parandalojė projektet e mėdha ndėrkombėtare qė kanė tė bėjnė me ne”, tha ai.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma