Edhe njė kosovar humb jetėn nė ISIS

Flurim Zenuni, vetėm 20 vjeēar, ėshtė kosovari i radhės qė ka humbur jetėn nė Siri, ku i ishte bashkangjitur grupit ekstremist tė njohur si Shteti Islamik apo ISIS, pak muaj mė parė, mėson gazeta ‘Zėri’.
Zenuni ėshtė nga fshati Kuk, komunės Dragashit, ndėrsa ka poseduar edhe nėnshtetėsi gjermane, ku edhe ka jetuar me familje.

Siē mėson ‘Zėri’, Zenuni i ėshtė bashkangjitur ISIS-it, nga Gjermania.

Kur familjen e tij e kanė njoftuar ditė mė parė pėr vdekjen e Flurimit, disa familjarė tė tij qė jetojnė nė Kosovė, kanė hapur tė pame nė fshatin Kuk.

Flurimi ka jetuar nė Gjermani bashkė me prindėrit dhe njė vėlla, i cili ėshtė mė i madh se ai me moshė, dhe radikalizimi i tij ka ndodhur nė Gjermani.

Pėr mė shumė detaje, rreth kėtij rasti, do t’ju sjell ‘Zėri’, ditėt nė vazhdim.

Ndryshe nuk dihet numri i saktė i kosovarėve qė jetojnė nė diasporė e qė iu kanė bashkangjitur ISIS-it, si rasti i Flurimit.

Por nga Kosova nė ISIS, llogaritet qė kanė shkuar dhe janė kthyer rreth 300 persona, nė mesin e tė cilėve ka edhe gra e fėmijė tė mitur. /Zėri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma