Shkolla, rrugėt dhe trotuaret – prioritete tė Berivojcės

Kamenicė - Nėnkryetari i Kamenicės Fatmir Matoshi sė bashku me nėnkryetarin pėr komunitete Dragisha Savic, kanė takuar kėshillin lokal dhe pėrfaqėsuesit e komuniteteve tė Berivojcės, nė njė takim tė organizuar nga KAAD e mbėshtetur nga UNHCR.
Komunitetet gjatė punės sė tyre tė mėparshme me pėrfaqėsuesit e OJQ KAAD, janė dakorduar qė nė tryezėn e donatorėve qė do tė mbahet nė Prishtinė tė paraqesin kėrkesat e tyre nė infrastrukturė e qė janė rregullimi i rrugėve dhe trotuarwve dhe shkolla fillore nė Berivojcė.

Matoshi, u ka dhėnė mbėshtetje kėtyre projekteve dhe ka thėnė se puna qė kanė bėrė berivojcasit ėshtė njė ndihmesė dhe mbėshtetje pėr qeverisjen lokale tė Kamenicės. “Bashkėjetesa e komuniteteve nė Berivojcė ėshtė meritė e juaja nė radhė tė parė, gjatė tė kaluarės keni pasur probleme dhe sfida tė cilat keni arritur t`i tejkaloni. Projektet qė keni prezantuar janė nė listėn e projekteve prioritare tė Komunės, por marrė nė konsideratė mundėsitė e vogla buxhetore mbėshtetja e KAAD dhe UNHCR pėr tė siguruar donator pėr to ėshtė shumė e mirėpritur dhe komuna ju mbėshtet plotėsisht nė kėtė drejtim. Vitet e fundit nė Berivojcė kanė ndodhur investime, kėto ditė po punohet nė shtratin e lumit, ka pasur zgjerim tė rrjetit tė ndriēimit publik dhe janė bėrė edhe punė tė tjera, por ka mbetur ende shumė pėr tė bėrė” ka thėnė nėnkryetari Matoshi.

Edhe nėnkryetari pėr komunitetet Dragisha Savic i ka mbėshtetur kėrkesat e kėshillit lokal tė Berivojcės dhe ėshtė zotuar pėr mbėshtetjen e tyre.

Prezantimin e punės sė grupeve tė komuniteteve e ka bėrė Selami Maliqi nga KAAD, ndėrsa pėr projektin ka folur edhe pėrfaqėsuesja e UNHCR Lindita Ymeri.

Lidhur me kėto kėrkesa kanė folur edhe pėrfaqėsuesit e komuniteteve shqiptare, serbe e rome tė Berivojcės.

Kėto projekte do tė prezantohen nė Prishtinė para donatorėve nė njė takim qė do tė organizohet nga UNHCR dhe KAAD./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma