Themelimi i FAK-ut po vonohet nga Lista Serbe

Pėrfaqėsuesi i lėvizjes sė Vetėvendosjes nė Kryesinė e Kuvendit tė Kosovės, Glauk Konjufca tha tė hėnėn se kundėrshton vendimin e Kryesisė qė tė mos jetė nė rend dite nė seancėn e sė enjtes pika qė ka tė bėjė me ndryshimin e Kushtetutės, e qė mundėson themelimin e Forcave tė Armatosura tė Kosovės.
Pėr kėtė arsye opozita ka lėshuar mbledhjen e Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, pasi pozita nuk e votoi si rend dite ndryshimet kushtetuese pėr Forcat e Armatosura tė Kosovės.

Konjufca tha se fajtore pėr kėtė ėshtė mazhoranca qė ndikohet nga Lista Serbe, e cila ėshtė nėn direktivat e Beogradit.

Ndėrsa, shefi i Grupit parlamentar tė PDK-sė, Adem Grabovci tha se nuk ėshtė mirė qė kėto ēėshtje tė shfrytėzohey politikisht, ndėrsa tha se synimi i tyre ėshtė qė kur ta dėrgojnė kėtė ēėshtje nė Kuvend tė mos dėshtojė votimi i saj.

Ngjashėm me Grabovcin ėshtė shprehur edhe shefi i Grupit parlamentar tė LDK-sė, Ismet Beqiri. /Telegrafi

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma