Ushqimet qė pėrbėjnė rrezik helmimi nė ditėt e nxehta

Stina e verės pėrbėn kushtet ideale tė zhvillimit tė baktereve patogjene nė ushqime. Ato mund tė gjenden edhe nė fruta, perime e jo vetėm nė ushqimet shtazore. Bėni kujdes me ushqimet e mėposhtme nėse doni tė evitoni rrezikun e helmimit, duke u siguruar tė plotėsojnė kushtet e sigurisė dhe higjienės! Nė veēanti duhet tė bėjnė kujdes gratė shtatzėna, fėmijėt e vegjėl dhe mosha e tretė, tė cilėt kanė njė sistem imunitar mė delikat dhe aparat tretės mė tė ndjeshėm!
Ushqimet e rrezikshme nė verė

-Mishi i pagatuar: mishi gjithmonė pėrmban baktere qė eliminohen vetėm me gatimin. Ėshtė e udhės nė kėtė stinė tė mos e preferoni mishin me gjak!

-Guackat krudo: Nga 2011 deri nė 2013, nė botė ėshtė vėrejtur rritje deri nė 50% i bakterit Vibrio Vulnificus nė prodhimet e detit tė gjalla, sidomos te ostriket. Helmimi prej tij shkakton diarre, tė vjella dhe spazma!

-Majoneza dhe akulloret e bėra me vezė tė gjallė: vezėt e pagatuara duhet tė evitohen detyrimisht nė stinėn e verės nėse nuk doni tė rrezikoni prej Salmonelės!

-Qumėshti i pasterizuar: Qumėshti ėshtė ndėr produktet mė delikate ndaj temperaturave tė ngrohta. Duke ditur se nė Shqipėri zinxhiri i ftohjes ndėrpritet shpesh, qumėshti i pasterizuar rrezikon menjėherė nė krahasim me atė tė sterilizuar qė shkruan UHT. Bėni kujdes edhe me gjithė nėnproduktet e qumėshtit tė pasterizuar, siē janė akulloret!

-Jeshillėqet: edhe pse duken si tė pafajshme, kėto ushqime mund tė rrezikojnė nga toka ku mbillen nėpėrmjet ujėrave tė kontaminuara nga jashtėqitje tė gjėsė sė gjallė apo edhe gjatė pėrpunimit me duar tė palara apo me kontaktin me ushqime si mishi! Kujdesuni tė lani duart mirė dhe enėt e sipėrfaqet ku i pėrgatisni kėto sallata, tė cilat mė parė ėshtė mirė t’i lani me ujė tė bollshėm disa herė dhe t’i vendosni edhe pak minuta nė ujė me sodė ose uthull molle!

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma