Presheva, qyteti i emigrantėve

Qyteti i Preshevės kohėve tė fundit ėshtė shėndėrruar nė njė vend emigrantėsh tė ardhur pėrmes Maqedonisė nga vendet e ndryshme tė Sirisė, Afganistanit dhe Afrikės.
Ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale, Aleksandar Vulin dhe shefi i pėrfaqėsisė sė Komisariatit tė lartė tė Kombeve tė Bashkuara pėr refugjatė nė Serbi, Hans Friedrich Schröder, kanė hapur Qendrėn Kolektive pėr pranimin e emigrantėve nė Preshevė.

Njė i ri nga Damasku i Sirisė, qė emrin nuk deshi ta tregoj para kamerės sė Titulli.com tha se ėshtė larguar me qėllim qė tė shkoj nė Gjermani.

Ai i lodhur nga udhėtime e gjata qė ka bėrė deri nė Preshevė thotė se ėshtė nisur nė Gjermani pėr tė vazhduar studimet atje.

Disa nga refugjatėt strehohen nė Qendrėn Kolektive afėr stacionit hekurudhor tė Preshevės e cila ka njė kapacitet tė vogėl pėr pranim.

Sipas tė dhėnave tė Kryqit tė Kuq nė Preshevė, nė javėt e fundit pėr ēdo ditė vijnė nga 800 deri nė 1.000 emigrantė qė i shpėrndahen ndihma tė nevojshme ushqimore e higjienike.

Nazmi Jashari nga Qendra pėr pėr Punės Sociale nė Preshevė ka deklaruar se gjithēka qė munden ata i ndihmojnė emigrantėt qė kėrkojnė ndihmėn e tyre.

Gjithashtu vlen theksuar se organizata tė ndryshme lokale nė Preshevė dhe zyra pėr tė rinj janė aktive nė ofrimin e ndihmave pėr emigrantėt.

Kryetari I komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa pas hapjes sė qendrės kolektive pėr pranim ka thėnė se emigrantėt nuk do tė qėndrojnė mė rrugėve, kopshteve, trotuareve dhe restoranteve por do tė kenė vendin e tyre.

Emigrantėt qė vijnė nė Preshevė me procedurė tė shpejtuar pajisen me dokumentet pėrkatėse dhe pastaj vazhdojnė rrugėtimin e tyre drejt vendeve perėndimore./Titulli.com/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma