Nostrifikimi mė i gjatė se shkollimi!

Procesi i nostrifikimit tė diplomave nė Qendrėn Kombėtare pėr Njohje dhe Informim Akademik (NARIC Kosova) nė Ministrinė e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT) po zgjat mė shumė se shkollimi. Nė fundvitin e 2014-s kanė qenė tė grumbulluara 1000 lėndė, tė cilat kanė pritur pėr nostrifikim, ku 300 prej tyre kanė marrė pėrgjigje.
Ndėrsa pėr mospėrgjigje nga qendra NARIC, kandidatėt kanė bėrė padi ndaj kėsaj Qendre nė gjykata, si dhe ankesa tek institucioni i Avokatit tė Popullit.

Pėr shkelje tė procedurave administrative, Shefket Jakupi, nga Lugina e Preshevės, ka ngritur padi pėr “Konflikt administrativ” pranė Gjykatės Themelore nė Prishtinė./zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma