Shėrbimi diplomatik, i politizuar

Mė shumė se dy muaj janė bėrė qė kur tė propozuarit pėr ambasadore Vlora Ēitaku nė Washington, Leon Malazogu nė Tokio, si dhe i propozuari pėr “Ambasador at Large”, Bujar Bukoshi - presin dekretimin e presidentes Atifete Jahjaga.
Ka ngecur procesi i emėrimit tė ambasadorėve tė Kosovės, edhe pse disa prej tyre tashmė u janė nėnshtruar procedurave tė intervistimit, shkruan sot Koha Ditore.

Mė shumė se dy muaj janė bėrė qė kur tė propozuarit pėr ambasadore Vlora Ēitaku nė Washington, Leon Malazogu nė Tokio, si dhe i propozuari pėr “Ambasador at Large”, Bujar Bukoshi - presin dekretimin e presidentes Atifete Jahjaga.

Nga Presidenca nuk kanė treguar arsyet e vonesave, duke insistuar se po veprojnė konform ligjit. Ndėrkaq, nga Ministria e Punė tė Jashtme, e cila drejtohet nga ish-kryeministri Hashim Thaēi nuk kanė ofruar asnjė sqarim nė lidhje me kėtė proces.

Opozita ka kritikuar Qeverinė pėr degradim tė shėrbimit tė jashtėm, duke e vėnė atė nė shėrbim tė militantėve partiakė.

http://koha.net/?id=27&l=67064

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma