Hoti: Duhet tė hyjmė nė kredi pėr investimet kapitale

Nėnshkrimi i kontratave milionėshe nga ish-Qeveria Thaēi ia ka pamundėsuar Qeverisė aktuale tė iniciojė projekte tė reja kapitale, shkruan sot Koha Ditore.
Ministri i Financave, Avdullah Hoti, thotė se hyrja nė borxh ishte mundėsia e vetme pėr t’i shtyrė pėrpara projektet qė sjellin mė shumė zhvillim dhe krijojnė vende tė reja tė punės. Me borxhe do tė financohen projekte nė infrastrukturėn rrugore, atė hekurudhore, por edhe nė bujqėsi, shėndetėsi e arsim.

“Jemi marrė vesh me FMN-nė qė tė hyjmė nė kredi ndėrkombėtare derisa borxhi publik arrin deri nė 30 pėr qind nė mėnyrė qė mos tė arrihet maksimumi i paraparė nė ligj dhe tė kemi njė hapėsirė pėr qeveritė e ardhshme qė tė kenė mundėsi tė hyjnė nė borxhe publike. Kjo rregull e ndryshuar fiskale neve na lejon tė financojmė projektet kapitale”, ka thėnė Hoti.

Nė intervistėn dhėnė “Kohės Ditore”, ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka folur edhe pėr shpenzimet joracionale tė Qeverisė sė kaluar, buxhetin joreal tė vitit 2015, pėr efektet e pakos fiskale nė zhvillim ekonomik, rritjen e produktiviteti dhe vetė rritjen ekonomike

http://koha.net/?id=27&l=67063

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma