Amendamentet pėr FAK-un - nė njė pako me Specialen?

Formimi i Forcave tė Armatosura po zvarritet nga mazhoranca PDK-LDK dhe Lista Serbe. Ndryshe nga dy partitė shqiptare, partia mė e madhe serbe po tenton qė tė krijojė ndarje etnike tė Ushtrisė. Ndėrsa, Qeveria po synon qė amendamentet pėr FAK-un t’i fusė nė njė pako mė amendamentet pėr Specialen
Tė paktėn kėshtu vlerėsojnė partitė opozitare tė cilat paralajmėrojnė se do tė mobilizohen pėr tė parandaluar njė gjė tė tillė.

Deputetja e Lėvizjes Vetėvendosje, Albulena Haxhiu, thotė se formimi i ushtrisė ėshtė njė e drejtė e patjetėrsueshme, e cila garanton mbrojtjen dhe integritetin territorial. Mirėpo, ajo fajėson Listėn Serbe pėr pengim tė procesit. Kjo listė, sipas saj, po tenton tė bėjė ndarje etnike dhe kjo ėshtė arsyeja konkrete pse nuk po formohet ushtria.

Tutje, Haxhiu thotė se Komisioni pėr Legjislacion i ka shqyrtuar 17 amendamentet qe kanė pėr qėllim shndėrrimin e FSK-sė nė Forca tė Armatosura dhe kanė pritur qė tė hėnėn kryesia tė procedojė pėr seancė kėto ndryshime. /Tribuna Channel/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma