Lėvizja Ēetnike serbe tentoi ta kthejė kryqin nė Lluēan tė Bujanocit!

Gjashtė pjesėtarė tė sė ashtuquajturės Lėvizja Ēetnike - nga qyteti i Valevės, Beogradit, Nishit dhe Krushevcit - pesė meshkuj dhe njė femėr tė cilėt komandohen nga Bratislav Zhivkoviqi, kanė planifikuar qė te vendi i pėrmendores qė u largua nga fshati Lluēan pėr policėt e vrarė gjatė konfliktit tė 2001, ta vendosin pėrsėri njė kryq tė madh.
Nga qyteti i Vranjės, rreth ora 12, kėta gjashtė ēetnikė ishin nisur nė kėmbė duke mbajtur njė kryq me dimensione tė ngjashme me atė qė u largua, drejt autostradės. Ata synonin tė kalonin nė kėmbė rreth 20 kilometra, deri nė fshatin Lluēan, dhe atje tė vendosin kryqin tė cilin e largoi Xhandarmėria.

“Pa leje tė qytetarėve, Qeveria e hoqi nga vendi i duhur. Ne vetėm duam qė ky kryq, kopje e atij tė mėhershmit, ta vendosim aty ku e ka vendin”, ka thėnv Zhivkoviq, transmeton presheva.com.

Nė dalje tė qytetit tė Vranjės, Policia i ka ndaluar duke mos i lejuar qė tė vazhdojnė nė aksionin e tyre.

Nė Polici thonė se askush nuk ėshtė arrestuar pasi nuk ka “arsye pėr njė gjė tė tillė”.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma