Tetė deputetėt e luhatshėm tė PDK-sė (?)

Bekim Haxhiu, Blerta Deliu-Kodra, Nuredin Lushtaku, Salihe Mustafa, Rafet Rama, Fadil Beka, Xhevahire Izmaku e Flora Brovina kanė zgjedhur tė heshtin se si do tė votojnė nėse riprocedohen ndryshimet kushtetuese lidhur me themelimin e Gjykatės Speciale.
Nė vend tė tyre po flet Shefi i deputetėve tė PDK’sė, Adem Grabovci. Ai po thotė se vetėm tre deputetėt tė PDK’sė do tė votojnė kundėr themelimit tė Gjykatės Speciale ndėrsa tė tjerėt kanė reflektuar.

Nė fakt, edhe deputeti i LB’sė qė ėshtė nė kudėr tė PDK’sė, Raif Ēela, ka deklaruar se do tė votojė pėrsėri kundėr themelimit tė Gjykatės Speciale.

Edhe tre deputetėt tjerė tė PDK’sė, Fadil Demaku, Nait Hasani dhe Ganimete Musliu janė deklaruar se nuk do tė ndryshojnė qėndrimin ndaj Gjykatės Speciale.

Ndėrkohė, presioni ndėrkombėtar po vazhdon pėr themelimin e Gjykatės Speciale.

Ndryshe, nė votimin e parė pėr tė ndryshuar Kushtetutėn, kundėr kishin votuar Nait Hasani, Fadil Demaku, Ganimete Musliu, Raif Ēela, Fadil Beka, Xhevahire Izmaku e Rafet Rama.

Edhe pse kishin qenė nė seancė, Bekim Haxhiu, Blerta Deliu-Kodra, Nuredin Lushtaku e Sali Mustafa s’kishin votuar fare.

Pėr kėtė mėnyrė tė votimit tė PDK’sė ishte fajėsuar Hashim Thaēi, se kishte pasur gisht nė dėshtimin e parė tė Gjykatės Speciale.

Kundėr Gjykatės janė deklaruar edhe deputetėt e Vetėvendosjes, AAK’sė dhe NISMA’s pėr Kosovėn.

Gjykata Speciale po kėrkohet tė themelohet pėr gjykimin e disa pjesėtarėve tė UĒK’sė qė dyshohen se kanė kryer krime gjatė luftės nė Kosovė, gjatė viteve 1998-1999.

Express ka provuar tė kontaktojė me deputetėt e luhatshėm tė PDK’sė, por ata s’kanė pranuar tė flasin.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma