UP sivjet privilegjon vetėm pakicat, jo edhe familjarėt e kategorive tė luftės

Sa herė ka pasur zgjedhje nė Kosovė, partitė nė pushtet kanė rritur kuotat e regjistrimeve nė Universitetin e Prishtinės. Por, sivjet kanė vendosur tė ulin numrin e studentėve pėr mė shumė se 2300 vende. Veē kėsaj, s’do tė kenė privilegje familjarėt e kategorive tė dala nga lufta. Vetėm pakicat janė tė privilegjuara, duke ua siguruar 328 vende nė UP.
Sivjet, Ministria e Arsimit dhe Rektorati i UP’sė kanė vendosur tė zvogėlojnė numrin e studentėve krahasuar me vitin e kaluar pėr 2 mijė e 348 studentė.

Vitin e kaluar ishin regjistruar 10 mijė e 128 kurse sivjet vetėm 7780 studentė. Veē kėsaj, sivjet ėshtė qartėsuar se nuk do tė ketė probleme me fėmijėt e kategorive tė dala nga lufta, pasi edhe ata do tė jenė tė barabartė me tė gjithė studentėt tjerė. Sivjet,

Rektorati ka privilegjuar komunitetet pakicė, duke lėnė 328 vende pėr shtetasit e Kosovės tė komuniteteve jo-shumicė: boshnjakė, turq, romė, ashkali, egjiptianė dhe kroat, shkruan Gazeta Express.

Risitė e kėtij viti janė ulja e numrit nė drejtime shoqėrore dhe rritja nė ato shkencore dhe nė pragun kalueshmėrisė pėr pranim nga 30% nė 40%. Ndėrkohė, sivjet, drejtimet shoqėrore do tė kenė mė pak studentė pėr dallim prej shkencave natyrore.

Kėshtu, nė Fakultetin Filozofik nė kėtė vit akademik do tė pranohen 540 studentė, 375 mė pak se nė vitin e kaluar ku ishin pranuar 915. Edhe numri i atyre qė do tė jenė mė korrespodencė do tė ulet pėr 87%. Ndėrsa nė Fakultetin e Shkencave Matematikore numri ėshtė rritur. Nga 546 ėshtė rritur nė 625, rreth 9%. Njė ulje e numrit tė studentėve ėshtė vėrejtur nė Fakultetin Filologjisė. Nga 1008 numri ėshtė ulur nė 640. Risi tjetėr nė kėtė fakultet ėshtė se nuk do tė pranohen studentė me korrespodencė

Ndėrsa Fakulteti Juridik i cili ishte i vėrshuar nga studentėt, numri kėsaj here do tė ulet pėr mė shumė se 50%. Nga 1863, sivjet do tė pranohen 900 studentė prej tyre 700 tė rregullt dhe 200 me korrespodencė. Edhe fakulteti Ekonomik nuk do tė pranojė shumė studentė. Ngjashėm me atė tė Juridikut numri do tė ulet pėr 535, nga 1915 nė 1380.

Nė anėn tjetėr, adhuruesit e shkencave teknike do tė gėzohen. Nė fakultetin e Arkitekturės dhe Ndėrtimtarisė numri do tė rritet nga 121 nė 330. Kurse pėr fakultetet si Inxhinierisė Mekanike, Inxhinierisė Elektrike dhe Kompjuteri,Mjekėsisė dhe Arteve numrat nuk ndryshojnė shumė. Konkursi ishte shpallur me datėn 08.07.2015 dhe ėshtė mbyllur tė ejten me datė 16.07.2014. Numri i atyre qė aplikuan ishte mbi 12 mijė.

Nga 7880 studentė, 7330 do tė jenė tė rregullt dhe 550 studentė mė korrespodencė. Edhe kėtė vit do tė pranohen student nga rajoni, ku ėshtė paparė qė 370 studentė nga Maqedonia, Mali i Zi, Presheva, Bujanoci dhe Medvegja do tė pranohen nė fakultete ku ėshtė paraparė kuota. Edhe komunitet jo-shumicė e do tė kenė njė garė mes vete ku do tė pranohen gjithsej 328.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma