S’ka mė negociata pėr Tribunalin, vazhdon presioni mbi Thaēin

Hashim Thaēi ka pėrzgjedhur Adem Grabovcin si njeriun kryesor qė po merret me Gjykatėn Speciale dhe me deputetėt qė po refuzojnė tė japin votėn e tyre pro themelimit tė kėtij institucioni. Ndėrkohė, ndėrkombėtarėt kanė vazhduar presionin mbi liderin e PDK’sė, tė cilin po e shohin si fajtorin kryesor tė dėshtimit tė parė tė Gjykatės nė Kuvendin e Kosovės.
Pasojat e mosthemelimit tė Gjykatės i ka pėrmendur Ministri i Integrimeve Europiane, Bekim Ēollaku. Ai ka thėnė se disa procese sa i pėrket integrimeve do tė stopohen si pasojė e mosbotimit tė Gjykatės Speciale.

Fillimisht mos aprovimi i saj nga Kuvendi e ka shtyrė pėr nė shtator nėnshkrimin pėrfundimtar tė MSA-sė, qė hap rrugėn e njė marrėdhėnie tė re kontraktuale tė Kosovės me BE’nė. Kjo marrėveshje fillimisht qe paraparė tė bėhej nė qershor-korrik tė kėtij viti.

Veē kėsaj, edhe procesi i pėrmbylljes sė liberalizimit tė vizave do tė shtyhet gjithashtu pėr vitin e ardhshėm me shumė gjasa qė tė mos pėrfundojė as brenda tij.

Ndėrlidhjen mes Gjykatės dhe liberalizimit tė vizave e ka bėrė edhe vetė ministri i integrimeve, Bekim Ēollaku, dhe ai ka futur nė kėtė lidhje edhe dialogun, si njė moment qė kėrkon mė shumė angazhim tė Prishtinės dhe Beogradit dhe njė lloj suksesi, me pėrmbylljen e marrėveshjes paketė prej katėr ēėshtjeve (pėrfshirė edhe Asociacionin e Komunave me shumicė serbe).

Mosvotimi i Gjykatės Speciale, qė vlerėsohet tė jetė instrumenti mė i rėndėsishėm nė Kosovėn e pasluftės, dhe qė thuhet se do tė ndihmojė nė vendosjen e drejt tė sistemit tė sundimit tė ligjit dhe tė rendit nė Kosovė, e bėn tė vėshtirė funksionimin e Kosovės si shtet nė vitet nė vijim.

Nė rast tė dėshtimit tė pėrmbushjes sė obligimeve ndėrkombėtare, qė Kosova ka marrė me votimin nė Kuvendin e vet, njė vit mė parė, shteti do tė pėrballet me izolimin e plotė.

Bashkėsia Ndėrkombėtare ka paralajmėruar se do tė rivlerėsojė veten karshi Kosovės dhe do t’ia bėjė me dije se rruga e saj drejt anėtarėsimit nuk ēon pėrmes kokėfortėsisė nė kundėrshtim tė vlerave themelore tė demokracisė e qė nėnkupton shtetin e sė drejtės.

E dyta, Kosova, edhe ashtu larg nga vendosja e sundimit tė ligjit dhe nė veēanti nga lufta mė e ashpėr kundėr krimit tė organizuar e korrupsionit, do tė pėrballet me kėrkesat e reja pėr tė pėrmbushur kritere pėr liberalizim tė vizave.

Burime ndėrkombėtarė i kanė thėnė Gazetės Express se trysnia diplomatike amerikano-angleze dhe gjermane pėr votimin e Gjykatės, po bėhet edhe pėrmes pėrēimit tė porosive se negociatat pėr Gjykatėn kanė pėrfunduar dhe se nuk ka asnjė negocim tė asnjė njeriu dhe as qė do tė ketė amnisti pėr askėnd.

Bashkėsia ndėrkombėtare, nė kėtė rast amerikanėt, anglezėt dhe gjermanėt po bėjnė presione tė reja duke pamundėsuar rrjedhimisht funksionimin e Kosovės si shtet nė skenėn ndėrkombėtare.

“Izolimi i shtetit tė ri tė Kosovės do tė vėshtirėsojė funksionimin e tij dhe do tė sjellė njė valė tė re tė krizės sė brendshme”, ka thėnė njė zyrtar i pėrfshirė nė procesin e themelimit tė Gjykatės

Zgjedhjet do tė shihen vitin e ardhshėm si njė lloj zgjidhje por ato nuk do tė ofrojnė asnjė zgjidhje pėr vendin dhe nuk do tė ndihmojnė nė tejkalimin e pėrplasjes me faktorin ndėrkombėtar.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma