Mėrgimtarėt dhe temperaturat e larta shtojnė fluksin e pacientėve nė Spitalin e Gjilanit

Gjilan - Nė spitalin e Pėrgjithshėm tė Gjilanit ditėve tė fundit ėshtė shtuar fluksi i pacientėve qė kėrkojnė ndihmė mjekėsore shkaku i temperaturave tė larta. Ky numėr ėshtė dukshėm mė i madh dhe kjo ka ndikuar edhe pas ardhjes sė mėrgimtarėve thonė zyrtarwt e spitalit dhe ata tė emergjencės.
Enver Murtezi shef i emergjencės thotė se ėshtė shtuar edhe numri i aksidenteve dhe i lėndimeve, por fatmirėsisht deri tani pa fatalitet. “Derisa ditėve tė kaluara numri i vizitave mjekėsore ka qenė rreth 75 pacient brenda 24 orėve, tani nė dy ditėt e fundit ky numėr ka arritur nė 120 ose 35% mė tepėr”, raporton rajonipress.

Murtezi tha se shumica e pacientėve kėrkojnė ndihmė pėr probleme kardiorespiratore dhe gastrointestinale pėr shkak tė rritjes sė temperaturave.

Spitali i Gjilanit me njė vendim tė drejtorit Abdylatif Latifi kėto ditė ka rritur gatishmėrinė pėr ēdo eventualitet duke shtuar edhe numrin e punėtorėve nė gatishmėri dhe kujdestari tha Selami Kurteshi zėdhėnės i spitalit./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma