Ministria e Bujqėsisė: Mos i digjni sipėrfaqet e korrura me grurė

Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural (MBPZhR) iu ka bėrė thirrje fermerėve qė kanė mbjella sivjet grurė qė tė mos i djegin sipėrfaqet e korrura. Kjo ministri ka thėnė se nga ky veprim ka vetėm dėme
Lexoni mė poshtė njoftimin e saj:

Tė nderuar fermerė,

MOS I DJEGNI SIPERFAQET E KORRURA ME GRURĖ

Kėto ditė nga terreni jemi njoftuar pėr djegien e hamulloreve (sipėrfaqeve tė korrura me grurė) e tė cilat nė disa raste kanė shkaktuar edhe dėme anėsore tek kultura tjera bujqėsore, ose kanė rrezikuar pyjet. Ne falėnderojmė organet kompetente qė kanė reaguar dhe janė nė gjendje gatishmėrie qė tė reagojnė, pėr tė mos pasur pasoja edhe mė tė mėdha.

Dėshirojmė tė ju bėjmė edhe njė herė thirrje tė gjithė fermerėve qė mos tė djegin kėto sipėrfaqe, sepse vetėm dėme do tė ketė. E para, me kėtė djegie, shkatėrrohen mikro-organizmat qė janė nė shtresėn sipėrfaqėsore tė tokės, e qė janė shumė tė dobishme pėr bujqėsinė, pėr bimėt nė pėrgjithėsi. Po ashtu me djegie ne humbim rastin qė ta mbushim tokėn me pleh, pasi kashta e mbetur, me njė lėvrim tė cekėt, aq sa e vendos nėn dhe kashtėn e mbetur, shndėrrohet nė pleh dhe kėshtu sjell tė mira nė mbjelljet e ardhshme.

Po ashtu me veprime tė tilla ne rrezikojmė tė dėmtojnė ambinetin dhe kulturat e tjera afėr sipėrfaqeve tė mbjellura, qoftė pemishteve, por edhe pyjet.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma