Rekord i azilkėrkuesve shqiptarė nė Gjermani

Vende tė tjera nė rajon kanė njė numėr disa herė mė tė ulėt krahasuar me Shqipėrinė. Azilkėrkuesit nga Kosova nė qershor ishin 1,581, qė ėshtė njė numėr pothuajse katėr herė mė i ulėt sesa numri e shqiptarėve qė kanė aplikuar pėr azil nė Gjermani, pėrcjell albinfo.ch.
Numri i azilkėrkuesve shqiptarė nė Gjermani ka arritur njė tjetėr rekord nė muajin qershor, 5.932 shtetas shqiptarė kanė aplikuar pėr azil nė kėtė vend.

Nė muajin maj numri i kėrkesave ishte 4,922 dhe nė prill 4,794. Sipas tė dhėnave tė fundit publikuar nga Zyra Federale pėr Azil dhe Migracion, pėr sa u pėrket kėrkesave pėr azil, shqiptarėt kanė zėnė vendin e dytė.

Nė vend tė parė megjithatė mbetet Siria.

Vende tė tjera nė rajon kanė njė numėr disa herė mė tė ulėt krahasuar me Shqipėrinė.

Azilkėrkuesit nga Kosova nė qershor ishin 1,581, qė ėshtė njė numėr pothuajse katėr herė mė i ulėt sesa numri e shqiptarėve qė kanė aplikuar pėr azil nė Gjermani, pėrcjell albinfo.ch.

Nga Serbia kėtė muaj pati 2,240 kėrkesa, nga Maqedonia u regjistruan 1, 514 kėrkesa dhe nga Mal i Zi 787 kėrkesa.

Nga shifrat e publikuara nga Zyra Federale pėr Azil dhe Migracion qė i pėrcjell RL nė gjashtė muajt e parė tė kėtij viti afro 22 mijė shqiptarė janė larguar nga Shqipėria pėr tė aplikuar pėr azil vetėm nė Gjermani.

Shqipėria synon qė kėtė vjeshtė tė marrė dritėn jeshile pėr hapjen e negociatave pėr anėtarėsim nė BE, por edhe gjatė muajit korrik janė shėnuar raste tė largimeve masive drejt Gjermanisė, kryesisht nga zonat veriore tė Shqipėrisė./albinfo/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma