Shėtitja ditore njėzetminutėshe zgjat jetėn

Shkencėtarėt i kanė paralajmėruar tė gjithė ata qė e kalojnė jetėn e tyre nė divan se mungesa e ushtrimeve e vret njė numėr tė madh tė njerėzve, ashtu si edhe trashėsia.
Ekspertėt nga Cambridge i kanė testuar 334.000 njerėz dhe kanė konstatuar se edhe aktiviteti mė i vogėl mund ta zgjasė jetėn. Shėtitja njėzetminutėshe e zvogėlon rrezikun nga vdekja e parakohshme pėr njė tė tretėn. Hulumtuesit nuk mund tė precizojnė se sa shumė vite shtesė tė jetės mund t’i fitojnė falė ushtrimeve tė cilat fillojnė t’i bėjnė personat joaktivė.

Me kėtė shėtitje edhe njerėzit e trashė e zvogėlojnė rrezikun nga vdekja e parakohshme.

"Ky ėshtė njė mesazh i thjeshtė: Madje edhe njė sasi e vogėl e aktivitetit tė pėrditshėm fizik e ofron njė varg pėrfitimesh shėndetėsore dhe duhet tė jetė pjesė e rėndėsishme e jetės sonė. Edhe pse kemi konstatuar se vetėm 20 minuta tė shėtitjes sė shpejtė mund ta bėjnė njė ndryshim, duhet tė bėjmė mė shumė se kaq", tha Ulf Ekelund, udhėheqės i studimit.

Studiuesit zbuluan se 337.000 nga 9.2 milionė vdekje nė Evropė lidhen me trashje. Por 676.000 vdekje mund tė jenė tė lidhura me pasivitet.

Ekspertėt kėshillojnė qė 150 minuta tė aktiviteteve ditore si kopshtaria, shėtitja e shpejtė ose 75 minuta tė ushtrimeve (aktiviteteve sportive, gjimnastikės, etj.) mund ta pėrmirėsojė ndjeshėm jetėn dhe shėndetin tuaj.

Pėrmes njė shėtitjeje njėzetminutėshe, ju mund t’i harxhoni nė mes 90 dhe 100 kalori.

http://koha.net/?id=13&l=66967

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma