Jashari: Kush e shan Amerikėn, ka nostalgji pėr Serbinė

“Burimi i vehabizmit ėshtė Mbretėria Saudite. Antiamerikanizmi qėndron nė botėn arabe dhe njė pjesė e imamėve nga Kosova qė kanė studiuar nė kėto vende, janė kthyer me tė njėjtėn frymė”, ka thėnė ai nė intervistėn dhėnė “Zėrit”.
Ka shumė faktorė qė kanė ndikuar qė sot Kosova tė pėrballet me njė tė keqe tė rrezikshme, siē ėshtė radikalizmi fetar.

Pėr kėtė situatė kanė faj edhe qytetarėt, nė rastin konkret xhemati, i cili nuk ka reaguar kur ka dėgjuar ndonjė hoxhė i cili e ka sharė Amerikėn, shpėtimtarin e shqiptarėve.

Kėshtu shprehet nė njė intervistė pėr “Zėrin”, kryetari i Bashkėsisė Islame nė Podujevė, Bekim Jashari.

“Burimi i vehabizmit ėshtė Mbretėria Saudite. Antiamerikanizmi qėndron nė botėn arabe dhe njė pjesė e imamėve nga Kosova qė kanė studiuar nė kėto vende, janė kthyer me tė njėjtėn frymė”, ka thėnė ai nė intervistėn dhėnė “Zėrit”.

Jashari kritikon teologė tė ndryshėm, ligjėrues, Akademinė e Shkencave, personalitetet shqiptare qė nuk po e ngrenė zėrin mė shumė kundėr kėsaj tė keqe.

“Profeti ka thėnė se mė me vlerė ėshtė gjumi i dijetarit sesa adhurimi i injoranti”.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma