Arrestohet nė tokė tė Kosovės, dėnohet nė gjykatėn e Serbisė

Gjilan - Florim Qerimi nga Stublina (!980) ėshtė arrestuar mė 14 korrik nė brendi tė territorit tė Kosovės nga xhandarmėria serbe. Florimi tha pėr rajonipress se xhandarmėria e kanė dėrguar nė Gjykatėn e Bujanocit ku ėshtė dėnuar nga njė gjykatės shqiptarė me 200 euro. Qerimi thotė se vija kufitare po shkelet vazhdimisht nga xhandarmėria serbe.
“Isha duke shkuar nė arėn time ku prisja ta korrnim grurin dhe pėr njė moment kam hasur nė xhandarmėrinė serbe e cila mė arrestojė dhe mė pas mė dorėzoj tek stacioni i policisė serbe”. Kėshtu e nis rrėfimin Florim Qerimi banor nga Stublina i cili u arrestua mė 14 korrik derisa po shkonte nė arėn e tij, raporton rajonipress.

Qerimi tha se xhandarmėria serbe nuk janė sjellur keq me tė. “Realisht unė pak rezistova sepse u thash se jam nė tokėn time ku gjithmonė e kam punuar tokėn dhe asnjėherė s`kam pasur problem, por ata mė thanė se duhet tė dorėzojmė tek policia” shpjegon Florimi.

Sipas Florimit xhandarmėria e kanė dorėzuar tek policia serbe dhe sė bashku me ta ėshtė dėrguar nė Bujanoc ku ėshtė dėnuar nga njė gjykatės shqiptar me 200 euro. “Ishte njė gjykatės shqiptar qė quhej Reshat dhe i cili u soll shumė keq. Insistonte me ēdo kusht qė unė tė dėnohesha me 500 euro, por fatmirėsisht qėlloj njė shqiptar nga Dobrosini i cii insistonte se unė isha arrestuar gabimisht meqė isha nė pjesėn e Kosovės”.

Florimi thotė se policia kufitare e Kosovės duhet urgjentisht tė mbajnė njė takim me pjesėn serbe qė ėshtė pėrgjegjėse pėr vijėn kufitare kuptohet me ndėrmjetėsimin e KFOR-it nė mėnyrė qė kėto skandale mos tė pėrsėriten. “Nėse vazhdohet kėshtu qė tė pengohemi nga xhandarmėria serbe ne nuk mund tė jetojmė tutje kėtu” shprehet i revoltuar Florim Qerimi./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma