Cooper: Temat e dialogut eksplozive pėr funksionim e brendshėm tė Kosovės

Ndėrmjetėsi i parė i dialogut Kosovė-Serbi, Robert Cooper, ka zbuluar qėllimin kryesor tė procesit qė po ndodh nė Bruksel.Nė njė shkrim autorial pėr disa portale evropiane, ish lehtėsuesi i dialogut, tash diplomat nė pension, ka thėnė se qėllimi i bisedimeve mes Kosovės dh Serbisė ėshtė rregullimi i brendshėm i Kosovės, transmeton TV Dukagjini.
Ai madje ka justifikuar dialogun qė e ka udhėhequr vetė, derisa palėt pėrfaqėsoheshin nga Edita Tahiri e Kosovės dhe Borisllav Stefanoviq nga Serbia, duke e quajtur atė mė teknik nė raport me dialogun kur bisedojnė dy kryeministrat - fillimisht nėn ndėrmjetėsimin e Ashtonit dhe tash Mogherinit.

Sipas tij, temat qė po diskutohen nė Bruksel janė eksploziv sa i pėrket rregullimit tė brendshėm tė Kosovės.

“Nganjėherė ėshtė e dobishme tė fokusohesh nė aspektin teknik dhe tė pretendosh se nuk ka kurrfarė lidhjeje me politikėn. Nė fakt, edhe ēėshtjet qė nė jetėn e pėrditshme do tė mund tė konsideroheshin teknike, ta zėmė si puna e vulave tė doganave tė Kosovės, ishte bllokuar nė nivelet mė tė larta politike. Pjesa e dytė e dialogut - marrė pėrsipėr drejtpėrdrejt prej zonjės Ashton me kryeministrat e Serbisė dhe Kosovės - ishte pa asnjė fije dyshimi edhe mė politike, por kėshtu duhej thėnė sepse ēėshtjet me tė cilat po merreshim qenė eksplozive nė aspektin e brendshėm tė funksionimit”.

Ish-lehtėsuesi ka thėnė se ėshtė vėshtirė tė kėrkohet nga Serbia qė ta njoh Kosovėn para anėtarėsimit nė BE, derisa ka vende te BE-sė qė nuk e kanė bėrė njė gjė tė tille. Ai ka thėnė sė te dyja vendet megjithatė mund te bashkėjetojnė edhe brenda BE-se nėse zhvillohen marrėdhėnie sipas modelit te dy Gjermanive. /RTV Dukagjini/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma