Disa data skadimi qė duhet tė dini pėr ushqimet

Nė stinėn e ngrohtė tė verės temperaturat e larta ndikojnė edhe nė cilėsinė e ushqimeve.Tė gjithė ne kur blejmė njė produkt nė dyqan shikojmė datėn e skadimit, por disa ushqime qė pėrdoren mė shpesh nuk kanė datė skadimi. Prandaj po iu japim njė listė me ushqimet qė duhet t’u dimė se kur skadojnė.
Nė ndihmė na vjen revista “Time”, e cila ka publikuar ushqimet qė nuk kanė njė etiketė skadimi, por qė duhen konsumuar brenda njė kohe tė caktuar:

Makaronat duhen konsumuar brenda 12 muajsh.

Njė vit nga data e prodhimit skadon ēokollata.

Majoneza e pahapur nuk prishet asnjėherė. Ndėrsa ajo e hapur mund tė konsumohet 2-3 muaj, pastaj nuk ėshtė i sigurt pėr t’u pėrdorur.

Birra e pahapur skadon pas 4 muajsh

Soda dietike dhe pijet e tjera nė shishe plastike tė pahapura konsumohen vetėn 3 muaj e parė nga data e prodhimit, ndėrkohė tė hapurat dihet qė u ikėn shija.

Po ashtu mjalti ėshtė produkti ushqimor qė nuk prishet kurrė.

Perimet e ngrira tė cilat janė tė paketuara, tė mbyllura konsumohen pėr 18-24 muaj, ato tė hapurat vetėm njė muaj.

Vaji i ullirit pėrdoret 2 vjet nga dita e prodhimit, pas kėsaj date mund tė ndryshojė ngjyra ose shija, por ėshtė i sigurt pėr pėrdorim.

Ketchup i pahapur: 1 vit (pas kėsaj periudhe i zbehet ngjyra, por produkti ėshtė i sigurt pėr t’u pėrdorur), shkruan Shekulli. Ndėrkohė, tė hapura: 4-6 muaj (pas kėsaj periudhe i ndryshon ngjyra dhe shija, por produkti ėshtė i sigurt pėr t’u pėrdorur)

Mustarda: 2 vjet (pas kėsaj periudhe mund tė ndryshojė shija dhe ngjyra, por ėshtė i sigurt pėr tu pėrdorur)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma