Drita dhe Manfredi, tė lumtur nė “atdheun e Hajdit”

Bota ėshtė e madhe, por fati pėr tu njohur dhe pėr tė jetuar tė lumtur, e me vlerė, ekziston gjithherė. Ja, si nė rastin e Dritės dhe Manfredit.
albinfo.ch: Cilat kanė qenė pėrshtypjet e para pėr njėri tjetrin ?Drita: Manfredi ka njė qėndrim plot respekt.

Manfred: Drita reflektonte besim dhe pozitivitet. Dhe ėshtė gjithnjė e tillė.albinfo.ch: Nė njė shtėpi jetojnė tė lumtur dy njerėz me dy kultura tė ndryshme; a ėshtė pėrherė fati me ju?Drita: (buzėqeshė) Po, ėshtė e vėrtetė, ne pėrshtatemi me njėri tjetrin.

Manfred: Kėshtu siē thotė gruaja ime.

albinfo.ch: Ku ndjeheni mė rehat ?

Drita: nė tė kaluarėn mendoja se kurrė nuk mund t`a lė Kosovėn, por koha i ndryshoi tė gjitha, prej se jam dashuruar nė bashkėshortin tim Manfredin, mė pėlqen tė jetoj nė Zvicėr, dhe mendoj se kurrė nuk mund tė largohem nga Zvicra. Kėtu ndjehem mirė, pėrshtatem.

Manfred: Ne ndjemi rehat kėtu, tė lumtur dhe tė angazhuar.

albinfo.ch: Ēfarė tė pėlqen ty nė Zvicėr, e ēfarė atij nė Kosovė?

Drita: Zvicra mė pėlqen shumė, ndjehem mirė dhe e integruar. Kėtu respektohet edhe kultura ime. Zvicra ėshtė mirė e organizuar.

Manfred: Mua mė pėlqen shumė Kosova, dhe kultura kosovare, njerėzit janė tė pėrzemėrt, pėrshėndesin gjithnjė. Tė bėjnė tė ndihesh mirė dhe i mirėseardhur.

albinfo.ch: Ku i bėni pushimet ?

Drita: Nė Kosovė por edhe nė vende tė tjera.

Manfred: sikur se tha bashkėshortja ime, ne i bėjmė pushimet sė bashku dhe vizitojmė vende tė ndryshme.

albinfo.ch: Ėshtė vėshtirė tė mėsosh kulturat tjera ?

Drita: thuhet “nė Romė, si romakėt”, mirėpo nė Zvicėr, nėse jeton me besim tė mirė, ke mundėsi tė mira integrimi, por edhe kulturat tjera janė tė respektuara. Unė jam e lumtur kėtu.

albinfo.ch: A ju preokupon varfėria nė Kosovė?

Drita: Po, mua mė preokupon shumė, sepse varfėria ėshtė e vėshtirė pėr vendasit e mi. Por ne shpresojmė se e nesėrmja ėshtė mė e mirė. Ne kemi pasur njė luftė, nuk ėshtė e lehtė tė pasurohesh shpejt. Ne i humbėm tė gjitha nė luftė, tash shpresojmė se po vijnė kohė mė tė mira pėr ne. Zvicra ka ndihmuar shumė nė Kosovė.

albinfo.ch: Ēfarė mendimi keni pasur dikur pėr kosovarėt e ēfarė tani?

Manfred: Nė ēdo popull ka njerėz tė mirė e tė kėqij. Mua gjithnjė mė ka pėlqyer bujaria e kosovarėve “Bukė e krypė e zemėr!”.

albinfo.ch: Ēfarė mendimi keni pasur pėr Zvicrėn dikur e ēfarė tani?

Drita: Pėr Zvicrėn kam pasur pėrherė mendim tė mirė. Alpet zvicerane mė kanė fascinuar gjithmonė. Ėshtė Atdheu i Hajdit !

albinfo.ch: Mediet po shkruajnė keq pėr shqiptarėt. Ēfarė mendoni pėr kėtė dukuri?

Drita: Nuk ėshtė fare mirė. Ky fakt mė mėrzit shumė

Manfred: Nuk bėn t`i pėrgjithėsohen gjėrat, tė futen tė gjithė nė njė vorbė.

abinfo.ch: Kulturat, mėsohen lehtė ?

Manfred: Kulturat kanė diēka tė pėrbashkėt: Njerėzinė

Drita: Kultura dhe gjuha mėsohen me dashuri e durim

albinfo.ch: Dėshirat tuaja?

Drita: Gjithnjė sė bashku, me dashuri e shėndet

Manfred: Sė bashku e me shėndet tė mirė.


E duan vendin e njėri-tjetrit

Drita: Zvicra mė pėlqen shumė, ndjehem mirė dhe e integruar. Kėtu respektohet edhe kultura ime. Zvicra ėshtė mirė e organizuar.

Manfred: Mua mė pėlqen shumė Kosova, dhe kultura kosovare, njerėzit janė tė pėrzemėrt, pėrshėndesin gjithnjė. Tė bėjnė tė ndihesh mirė dhe i mirėseardhur.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma