Janjiq: Greqia do ta njohė Kosovėn nė vjeshtė

Greqia, pėrmes Kosovės, po i kthen borxhin Amerikės pėr pėrkrahjen qė e ka marr gjatė javėve tė fundit gjatė pėrplasjes me Gjermaninė. Kėshtu e vlerėsojnė afrimin e politikės greke ndaj Kosovės dhe ēėshtjes shqiptare nė pėrgjithėsi, qė ėshtė vėrejtur kohėve tė fundit.
Ndėrkohė, Qeveria e Serbisė, pėrmes ministrit tė Jashtėm, Ivica Daēiq, ende presin sqarim nga Athina zyrtare lidhur me deklaratat se do ta pėrkrahin Kosovėn.

E pėrditshmja serbe “Blic” nė njė shkrim thotė se si shkak i borxheve qė kryeministri grek Aleksis Tsipras i detyrohet SHBA-ve, ka nisur menjėherė veprimi politik i Athinės.

Greqia obligohet qė Europės t’i kthejė miliarda euro, ndėrsa Amerikės borxhet politike do t’ia kthejė nė mėnyrė politike thonė analistė serbė.

“Mesazhi se qeveria e Greqisė do ta mbėshtesė anėtarėsimin e Kosovės nė mekanizma ndėrkombėtare, nuk ėshtė befasi. Athina me vite tregton me ēėshtjen e Kosovės. Ata gjatė gjithė kohės flasin me Amerikėn, nga tė cilėt, si dėmshpėrblim i kanė kėrkuar ndihmė rreth ēėshtjes sė Maqedonisė. Megjithatė, ndihmėn qė SHBA-tė ia dhanė gjatė krizės me BE dhe Gjermaninė, grekėt do t’ia kthejnė me njė proces tė pėrshpejtuar tė njohjes sė Kosovės”, thotė analisti politik Dushan Janjiq, transmeton lajmi.net.

Ai mendon se nuk do tė kalojė edhe shumė kohė, kur Greqia ta njohė Kosovėn.

“Do tė pres edhe pak pėr ta parė edhe marrėveshjen e dytė tė Brukselit dhe nė vjeshtė do ta njohė Kosovėn. Pres qė kėtė ta bėjė edhe Rumania e Sllovakia. Ndėrsa Qipro dhe Spanja do tė jenė mė tė pėrmbajtura rreth njohjes formale, por nuk do tė votojnė kundėr anėtarėsimit tė Kosovės nė OKB, por do tė deklarojnė qė vetėm do ta pėrcjellin politikėn e BE-sė”, ka shtuar Janjiq.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma