Kelmendi i rikujton qeverisė Mustafa-Thaēi pjesė nga ‘Misioni i ri’

Biznesmeni dhe deputeti i PDK-sė, Ramiz Kelmendi ka vazhduar, rekomandimet pėr Qeverinė LDK-PDK, nė tė mirė tė zhvillimit dhe ecjes ekonomike, duke iu rikujtuar krerėve qeveritarė pjesė nga ‘Misioni i Ri’ i shumė pėrmendur gjatė fushatės zgjedhore.
Ja shkrimi i plotė i Kelmendit qė kėsaj rradhe trajton temėn: Mjetet finansiare, shumė tė nevojshme pėr tė bėrė biznes:

Nė Kosovė viti 2014 dhe 2015-ta ishin vite tė avansimit tė finansimit tė lirė pėr bizneset ekzistuese. Kjo sepse kamatat bankare jo qė kanė rėnė nga numri dyshifror (siē ishin ne vitin 2013) por se ka zbritur norma e kapshme e interesit duke u sjellur jo mė shumė se 8.5 % dhe atė pėr bizneset josolide, ndėrsa pėr bizneset solide sillen rreth 6.5 %. Kėto kamata janė tė pėrafėrta me rajonin dhe sillen mė shumė se 2 %, ndėrsa pėr shtetet e EU-sė jo mė shumė se 3.5 %. Edhe ky kusht pėr mjete tė finansimit po plotsohet nga kėrkesat e shumta tė bizneseve ekzistuese.

Jemi nė dijeni se Kosovės, pėr tregun e punės i shtohen ēdo vit mbi 32 mijė qytetarė tė rinjė dhe tė reja, apo thėnė mė mirė pėr ēdo ditė pune mbi 100 qytetarė. Pėr tu punėsuar ky numėr i sipėrpėrmendur nevoiten mjete finansiare, por nė tregun e Kosovės ka njė suficit mbi 400 milionė euro qė bankat komerciale e kanė nė disponim pėr financime tė ndryshme, dhe ky finansim si i tillė mundė tė shtohet edhe mė shume ndonėse bankat amė tė kėtyre bankave nė Kosovė kanė mjete tė shumta nė dispozicion, shumė kjo qė mundė tė tejkalojė edhe mbi 2 miliardė euro.

Pėr tė shtuar kėtė vlerė investimi, kėto institucione finansiare dhe bizneset tjera kanė kėrkesė pėr pėrmirėsimin e legjislaciont fiskal dhe pėrshpejtimin e legjislacionit juridik. Kėkresa tė tilla nuk e demtojnė buxhetin e Republikes sė Kosovės por shtojnė shpenzimet nė legjislativ, (nuk janė shpenizme enorme kėto).

ANdaj, pėr tė pasur zhvillim ekonomik tė pėrshpejtuar, jo vetėm pėr tė punėsuar kėta tė rinjė dhe tė reja qė dalin ēdo ditė pune por edhe tė tjerėt qė presin, na nevojitet tė ndryshojmė edhe modelin e finansimit kreditor qė i pėrgjigjet specifikave tė Kosovės. Kėto specifika janė tė njohura dhe nė disa raste nuk korrespodojnė me specifikat e shteteve tjera qė kanė pasur kontinuitet ekonomik.

Me ndryshimin e kėtyre specifikave, ne do tė plotėsonim edhe kushtin e parė dhe vital pėr ēdo veprimtari ekonomike ekzistuese qė dėshiron tė zgjeroi veprimtarinė dhe veprimtaritė ekonomike tė reja. Nė tė njejtėn kohė do tė ndryshohej edhe klima e investimit tė investitorėve tė brendshėm dhe do tė ishim motivues pėr investitorėt e jashtėm. Pasur parasyshė qė pjesėn dėrmuese tė investimeve qė punėsojnė mbi 85% tė qytetarėve e bėjnė bizneset e brenshme ndersa vetėm 15 % tė punėsuarve e bėjnė investitorėt e jashtėm, ky numėr tregon edhe rėndėsinė e rregullimit tė ligjit fiskal dhe legjislacionit tė pėrshpejtuar juridik.

Kushti i dytė ėshtė se ēfarė veprimatrie ekonomike tė hapet nė shtetin e Kosovės. Ėshtė e njohur dhe e verifikuar se investitorėt e brendshėm nė mungesė idesh bėjnė biznese multiplikuese, si p.sh. shumė pompa benzine, shumė markete, shume kafeteri, shumė veprimtari tė kopjuara. Pra qytetari nuk mundė tė shprehė afinitet nė vete nė mungesė idesh. Ku mundė tė gjenden keto ide dhe si gjenden? Sa mund tė jesh’ konkurrentė? Kėto mėsohen duke u nisur nga kėto fakte tė mėposhtme:

1.Duhet tė mirren nė transparencė shėnimet e importit qė importohen nė Kosovė dhe shtetet tjera tė rajonit dhe EU-sė, p.sh. Nė Kosovė importohen rreth 7 milonė palė ēorapa pėr mashkujė, qė realishtė krijojnė qarkullim rreth 5 milionė euro. Ėshtė njė vlerė pėr njė artikull. Apo importohen rreth 4 milonė kėmisha, qė kanė njė qarkullim rreth 30 milionė euro, dhe edhe kėtu ėshtė njė mundėsi e mirė jo vetėm pėr tė mbuluar nevojat vetanake por edhe nevojet e EU-sė qė furnizohen nga shtetet e lindjes, (Pėr tė pasur kėto shėnime reale dhe ēmime reale nevojitet implementimi i arkave fiskale. Shih shkrimin paraprak tė Kelmendit, pėr kėtė ēėshtje).

2.Duhet qė sistemi arsimorė tė pesoi ndryshime mbėshtetėse tė ekonomive pėr tė cilat kemi orientim prodhues dhe shėrbyes nė mėnyrė qė kėto prodhimtari tė jenė efikase dhe konkurruese e tė mbėshtetura me infrastrukturė njerėzore profesionale.

3.Tė planifiokohen vizita tė organizuara nga tė gjithė tė interesuarit nė panaire ndėrkombėtare tė teknolgjive tė avansuara, nė mėnyrė qė tė nxjerrim produktet me makineri qė pėrmban kualitetin dhe kuantitetin. Nėse do kishim krijuar njė fond pėr kėtė mbėshtetje pėr 32 mijė tė interesuar, do nevojiteshin 30 milon euro, dhe edhe nė kėtė rast ky ēmim ėshtė shumė i lirė nė raport me zgjidhjen e ēėshtjes sė punėsimit profesional dhe tė qėndrueshėm.

4.Implementimi i kėtyre rekomandimeve, duke u bazuar nė mjetet e shumta finansiare, dhe duke u bazuar nė faktin se tė rinjėt dhe tė rejat qė kanė njohuri tė zgjeruar nė pėrgjithesi por edhe mosha madhore, na del se nuk kemi nevojė tė kemi fonde investuese pėr tė rinjėt, sepse bankat komerciale kanė infrastrukturė tė organizuar, profesionale dhe tė shpejtė pėr tė trajtuar kėrkesat pėr investimet e shumta qė mundė tė ndodhnin dhe paraqiteshin.

5.Me kėto metoda dhe shumė shpjegime tjera tė cilat nuk janė paraqitur nė kėto rekomandime, konstatojmė se do ishte diēka e shkuar nė Kosovė, shkalla e papunėsisė ndėrsa ‘Misioni i ri’ do realizohej brenda afatit katėrvjeēar. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma