Gjermania nuk don azilkėrkues nga Kosova e Shqipėria

Ministri i Brendshėm i Gjermanisė, Thomas de Maizičre, nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen “Frankfurter Allgemeine Zeitung” ka thėnė qė ėshtė e “papranueshme” dhe njė “turp pėr Evropėn” qė rreth 40 pėr qind e azilkėrkuesve nė Gjermani vijnė nga vendet e Ballkanit Perėndimor.
Gjermania kėtė vit ėshtė ballafaquar sidomos me praninė e azilkėrkuesve nga Kosova, Shqipėria, por edhe Serbia, Maqedonia, Bosnja e Hercegovina, transmeton Gazeta Blic.

De Maizičre ka paralajmėruar qė shteti gjerman do tė fillojė tė “reduktojė masovikisht” pėrkrahjen duke ndaluar edhe ndihmat financiare pėr azilkėrkuesit nga Ballkani dhe nė tė njejtėn kohė ka bėrė tė ditur qė vet shteti gjerman si shtet i pasur “nuk ėshtė aspak i ngarkuar” nga politika me refugjatėt.

Sipas de Maizičre njė prej shkaqeve kryesore pse azilkėrkuesit nga Ballkani po shkojnė nė Gjermani janė ndihmat financiare.

Ai i ka thėnė FAZ-it qė ėshtė duke e pėrgatitur njė draft ligjor nė cilin do tė parashikohet zgjerimi i kategorisė sė vendeve me prejardhje tė sigurtė.

Sipas de Maizičre ėshtė abosolutisht e vetkuptueshme pse njerėzit nė Gjermani pyeten pse nė vend tė refugjatėve nga vendet me luftėra, siē janė Iraku e Siria, Gjermanisė ia mėsyejnė shqiptarėt nga Kosova dhe Shqipėria.

“Kjo duhet tė marrė fund”, ka thėnė Ministri Thomas de Maizičre.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma